Wróciły monety z wykopalisk


Urzędowi Miejskiemu zostało powierzonych 51 monet spośród tych, które odnaleziono w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w latach 2009-2014 na cmentarzysku przy kościele ewangelickim. Najstarsze pochodzą z XIV wieku.

W czasie prac wykopano 62 monety, z których 54 udało się zidentyfikować. Pozostałe były bardzo zniszczone. Najstarszą z nich jest denar Władysława Łokietka wybijany w latach 1325-1333. Niewiele młodsze od niego są: halerz Karola IV wybijany we Wrocławiu i halerz księstwa świdnickiego. Najwięcej monet pochodzi z XVII w. Najmłodsza to 5 fenigów Cesarstwa Niemieckiego z końca XIX w. W geograficznym ujęciu dominują monety z Polski (19 sztuk), z krajów niemieckich (18) i ze Śląska (15).
Pochodzenie monet świadczy o rozległych kontaktach Byczyny z wieloma krajami. Bardzo dużo monet polskich to dowód szczególnego znaczenia kontaktów przygranicznej Byczyny z Królestwem Polskim.
Wykopane na cmentarzysku numizmaty miały, w okresach ich użytkowania, bardzo niskie nominały – były to pieniądze drobne, zdawkowe. W grobach znajdowały się jako tak zwany obol zmarłych, czyli pieniądz, który stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach. Zwyczaj ten nie był powszechny. Odsetek grobów zawierających monety wynosił około 10 procent. Wspomniana najmłodsza z monet nie mogła być „obolem zmarłych”, bo kiedy została wybita, cmentarz już od ponad wieku nie był użytkowany. Ktoś ją zapewne tu zgubił.
Numizmaty te gmina otrzymała w czasowy depozyt od Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, który pozyskał je w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Zakład Archeologii Instytutu pod kierunkiem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej. Monety te są pierwszymi artefaktami, które zostały nam przekazane z badań – mówi Przemysław Mączka, kierownik Referatu Budownictwa, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Rozwoju UM w Byczynie. – Powierzono nam je, abyśmy opracowali ich wystawę. Zorganizujemy ją w naszej Izbie Tradycji. Chcemy to zrobić w atrakcyjnej formie, nie tylko poprzez pokazanie monet w gablotach.
Monety to pierwsza część tego, co zostanie do Byczyny przekazane. Będą następne eksponaty. Kiedy?

Trudno jest mi określić termin – tłumaczy Przemysław Mączka. – Inne zabytki są w opracowaniu.
Publiczna prezentacja monet planowana jest na styczeń 2020 roku przy okazji obchodów 432. rocznicy bitwy pod Byczyną. EW

Wstecz Drożdżownia ma 125 lat
Dalej Szachy, bule i moc atrakcji