Sukces całego Las Vegas


Spółdzielnia Socjalna Las Vegas otrzymała wyróżnienie i tytuł Przedsiębiorca Społeczny Roku w kategorii: ekonomia. Jest to nagroda kwartalnika „Monitor Trzeciego Sektora”. Wręczona została w Filharmonii Opolskiej podczas gali „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”.

Nagroda ta przyznawana jest najlepszym przedsiębiorstwom społecznym działającym na terenie województwa opolskiego. Zapoczątkowana została przez redakcję „Monitora Trzeciego Sektora”, kwartalnika przedsiębiorczości społecznej i organizacji pozarządowych Opolszczyzny.
W kategorii ekonomia, w której brano pod uwagę aktywność i efektywność gospodarczą, nominowano cztery spółdzielnie socjalne. Z naszych powiatów były to zwycięski Las Vegas oraz Kost Pro z Bąkowa. Ta nagroda jest dla nas szczególna – podkreśla Piotr Kindziak, prezes Spółdzielni Las Vegas. – Zauważono nas, małą spółdzielnię na granicy województwa opolskiego. Chociaż często jesteśmy fundatorami pucharów, czy innych nagród, sami nigdy nie przywiązywaliśmy wagi do konkursów i splendorów dla nas. Nigdy nie aspirowaliśmy do nagród, ale z tej bardzo się cieszymy. Jest ona zasługą wszystkich członków Spółdzielni. Być może została nam przyznana, bo jesteśmy jedną ze starszych spółdzielni socjalnych.
Las Vegas w 2010 roku założyli: Piotr Kindziak, Patryk Kindziak, Wojciech Majewski, Zenon Więcław, Janusz Zamorski, Adam Buć i Zdzisław Broniszewski.
Spółdzielnia wykonuje usługi dla Lasów Państwowych. Zajmuje się zagospodarowaniem i hodowlą lasów, pozyskiwaniem i zrywką drewna. Obsługuje obszar leśny o powierzchni około 1600 hektarów – głównie na terenie gminy Byczyna w okolicach Nasal, Pszczonek, Gosławia, Gołkowic-Daniszowa i Ciecierzyna.

Pochodzimy z małej miejscowości, w której znajduje się sto domów zamieszkanych w większości przez emerytów i rencistów – wyjaśnia Piotr Kindziak. – Nie ma tu żadnego zakładu pracy. Najbliższe miasta to Byczyna i odległy o 20 km Kluczbork. Jeszcze przed założeniem spółdzielni jej przyszli członkowie pracowali w lesie. Były to zajęcia sezonowe i dorywcze – sadzenie drzewek, zbieranie śmieci, porządkowanie parkingów. Potem, aby je wykonywać, należało założyć firmę. I tak doszło do powstania spółdzielni. Teraz jest fajnie, bo mamy pracę, jest do niej blisko i mamy nienormowany czas jej wykonywania. Pracujemy od poniedziałku do piątku, czasami też w soboty. Praca w lesie to harówka. Mają na to wpływ warunki atmosferyczne. Nikt za bardzo nie chce tej pracy wykonywać.
Spółdzielnia jest w dobrej kondycji finansowej. Kupiła nową przyczepkę zrywkową, która jest niezbędna do pozyskiwania drewna. Planuje kupić niebawem drugą.
Dziś Las Vegas tworzy osiem osób. Spośród założycieli pozostali w niej: Piotr Kindziak, Patryk Kindziak, Zenon Więcław, Wojciech Majewski i Zdzisław Broniszewski. Z czasem dołączyli do nich: Tomasz Nakonieczny, Wiesław Pacholak i Krzysztof Więcław.

Najważniejsze, że ludzie sami stworzyli sobie miejsca pracy i czują się szefami swojej firmy – podkreśla Piotr Kindziak. – Mają też świadomość, że są jej właścicielami, decydują o wszystkim. I to jest najważniejsze.
Kapituła nagrody wyróżniła również tytułem Przedsiębiorca Społeczny Roku Spółdzielnię Socjalną Perunica z Byczyny w kategorii lokalność oraz Spółdzielnię Socjalną Profes z Kluczborka w kategorii zespół. W tym pierwszym przypadku brano pod uwagę oddziaływanie na lokalne środowisko i promowanie przedsiębiorczości społecznej, w drugim – zgranie i kompetencje kadry, umiejętność wspólnego działania.
EW

Wstecz Zbiorowa mogiła i trzynaście ciał
Dalej Drożdżownia ma 125 lat