Rolada z Perłą


W Poznaniu, podczas Targów Wyrobów Spożywczych Polagra, odbyły się Targi Smaków. W ich trakcie rozstrzygnięty został krajowy konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.

Wśród nagrodzonych znalazła się również Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Praszki, która dostała Perłę 2019 za roladę makową zapiekaną.Nominację do Perły otrzymaliśmy podczas dożynek wojewódzkich – mówi Krystyna Preś, prezes GS-u. – Ale to wcale nie oznaczało, że zostanie nam przyznana. W ubiegłym roku też mieliśmy taką nominację, a nagrody nie dostaliśmy.
Tym razem praszkowski smakołyk przypadł jurorom do gustu.

Komisję oceniającą tworzyli przedstawiciele Polskiej Izby Produktów Tradycyjnych i Regionalnych – wyjaśnia Krystyna Preś. – To wymagające grono.
Nagrodę z rąk Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, odebrały w Poznaniu: pani prezes oraz Joanna Napieraj i Dorota Szeląg.
Wyróżniony produkt regionalny powstaje w piekarni przy ul. Kościuszki w Praszce. Perła 2019 to nie tylko prestiż dla przedsiębiorstwa, ale także doskonała reklama dla wyrobu.

Rolada makowa zapiekana już wcześniej cieszyła się zainteresowaniem klientów, ale po przyznaniu nagrody zainteresowanie nią jeszcze wzrosło – zauważa Krystyna Preś. – Sprzedajemy ją nie tylko w naszych gminnych placówkach, ale także w innych miejscowościach powiatu oleskiego, a także wieluńskiego.
Perłą 2019 wyróżnione zostało również masło ekstra z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.
Oba nagrodzone produkty należą do klastra zdrowej żywności Oleski Koszyk.
Perłę otrzymały również dania kluczborskiego Hotelu Spałka.
AS

Wstecz Przygoda życia Julii Wilk
Dalej Z paszportem przechodzili przez granicę