Tradycje łucznicze

Na stadionie MKS-u w Wołczynie odbywał się 29 września Turniej Łucznictwa Tradycyjnego – V Tura Ligi Dolnośląskiej.

Organizatorem były An-onimy z Wołczyna na czele z mistrzynią Europy w łucznictwie tradycyjnym Anną Płotycią. Na zawody przyjechało 50 łuczników z województw: opolskiego (powiat kluczborski), górnośląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Zawodnicy wzięli udział w 14 konkurencjach wymagających zarówno precyzji, umiejętności szybkiego strzelania, na krótką i dużą odległość od 15 do 70 metrów oraz do celów ruchomych i 3D.Do dwunastu konkurencji stałych, dwie ruchome były konkurencjami dodatkowymi – informuje Anna Płotycia organizatorka turnieju. – Wybieraliśmy najlepsze cztery wyniki z sześciu tur.
Turniej odbywa się przez cały rok na terenie województwa dolnośląskiego, jednak ze względu na tradycje Wołczyna i dawną Ligę Południe, która tu istniała, zawody zostały zorganizowane właśnie w tym mieście.
Każdy uczestnik zawodów oddał strzał w poszczególnych konkurencjach.

Tak dla przykładu, oddajemy sześć strzałów z różnych odległości, strzelanie odbywa się w pozycji półklęczącej lub stojącej – opowiada Anna Płotycia.
W turnieju brały udział zarówno osoby z kilkunastoletnim, jak i kilkumiesięcznym stażem strzeleckim.

Część zawodników strzelało z łuków tradycyjnych, pozostali z klasycznych – zauważ Anna Płotycia.
Łucznictwo tradycyjne jest sportem wymagającym dobrej kondycji fizycznej. Łucznicy używają łuków o różnej sile naciągu. Najczęściej w przedziale od 15 do 20 kg, co oznacza z jaką siłą muszą napiąć cięciwę, by wypuścić strzałę.

Wypuszczenie pięćdziesięciu strzał z mojego łuku daje prawie tonę – zwraca uwagę Anna Płotycia. – To spory wysiłek, biorąc pod uwagę, że na turnieju oddaje się średnio około 100 strzałów.
W kategorii junior pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kinder (Kluczbork) – 164 punkty, kobiety – tradycyjny, Anna Płotycia (Wołczyn) zdobyła 210 punktów, co dało jej pierwsze miejsce, poza tym miała najlepszy wynik w kategorii łuk tradycyjny ogółem (kobiety i mężczyźni), Ewa Mular (Krasków) zajęła czwarte miejsce z 131 punktami, Beata Tarnowska (Markotów Mały) była na siódmej pozycji – 49 punktów. W kategorii mężczyźni – tradycyjny trzecie miejsce zdobył Paweł Nowak (Kujakowice Górne) – 202 punkty, szóste zajął Piotr Jachymek (Komorzno) – 182 punkty, na pozycji siódmej uplasował się Roman Maciborko (Kluczbork), zdobywając181 punktów, jedenaste miejsce przypadło Krzysztofowi Tarnowskiemu (Markotów Mały) – 165 punktów, dwudzieste wystrzelał Henryk Welc (Komorzno) – 116 punktów.