Ruszyła gminna komunikacja


W poniedziałek 30 września zainaugurowała swoją działalność pierwsza linia gminnej komunikacji publicznej. Łączy ona kluczborskie zatorze z ogrodnictwem w Gotartowie.

Gmina Kluczbork zdecydowała się na uruchomienie pierwszej linii komunikacji autobusowej po tym, jak PKP ze względów bezpieczeństwa zamknęły alejkę biegnącą wzdłuż torów. Przede wszystkim była ona skrótem dla pieszych i rowerzystów, łączącym zatorze z centrum miasta. Korzystali z niego głównie uczniowie. Informację o tym, że PKP zamkną aleję, dostaliśmy w sierpniu – wyjaśniał wiceburmistrz Dariusz Morawiec. – Po akceptacji przez radę miejską pomysłu uruchomienia komunikacji, niemalże od razu przystąpiliśmy – wspólnie z kluczborskim PKS-em – do jej organizacji.
Formalności – głównie uzgodnienia z policją i Starostwem Powiatowym – trwały kilka tygodni.

Nie dało się ich przyspieszyć tak, by komunikacja zafunkcjonowała wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – tłumaczył wiceburmistrz. – Dlatego przez wrzesień zdecydowaliśmy się uruchomić dowozy szkolne.
To był też test, czy pomysł się przyjmie. Okazało się, że jak najbardziej – na niektórych kursach autobusy były pełne.
Wreszcie w poniedziałek 30 września gminna komunikacja ruszyła.

Mam nadzieję, że ta linia autobusowa będzie przydatna dla mieszkańców – mówił zastępca burmistrza. – Czekamy na uwagi użytkowników, na pewno będziemy ją ulepszać i modyfikować. Tam gdzie jest taka możliwość, będziemy wprowadzać korekty. Przy dużym zainteresowaniu może uruchomimy kolejne linie.
Kursy w ramach gminnej komunikacji wykonuje PKS Kluczbork specjalnie oznaczonymi autobusami. Są to pojazdy nowoczesne, niskopodłogowe, o obniżonej emisji spalin. Można w nich korzystać z darmowego wi-fi.
Autobusy w ramach komunikacji gminnej jeżdżą w dni powszednie od poniedziałku do piątku. Każdego dnia wykonują dziesięć kursów spod Famaku do Gotartowa i z powrotem. Przez pierwszy tydzień pasażerowie jeżdżą za darmo. Od 7 października na przejazdy obowiązywać będą bilety.
Bilet normalny na przejazd jednorazowy kosztować będzie 2 zł, natomiast bilet ulgowy – 1 zł (ulga przysługuje uczniom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, studentom na podstawie ważnej legitymacji studenckiej, posiadaczom kart „Gmina Kluczbork dla Seniora” oraz „Kluczbork dla rodziny +”, emerytom i rencistom – na podstawie ważnej legitymacji, a także innym osobom, które posiadają ulgi ustawowe). Cena biletu miesięcznego normalnego to 55 zł, a ulgowego (z 45-procentową zniżką handlową), to 30,25 zł. Bilety miesięczne będzie można kupić również z ulgą ustawową.

To naprawdę niewygórowane kwoty – mówili pasażerowie. – A jaka wygoda. Małe dzieci, zwłaszcza z pierwszej czy drugiej klasy podstawówki, strach same rowerami czy piechotą puścić do szkoły. A odległości z zatorza do „Jedynki” czy „Piątki” wcale nie są małe.
Chociaż autobusy w weekendy i dni świąteczne jeździć nie będą, jednak dla wygody kluczborczan gmina zaplanowała już pewne wyjątki od tej reguły. Z komunikacji gminnej będzie można skorzystać 1 listopada i w Wigilię.
MZ

Wstecz Biesiada w farskiej stodole
Dalej Młodzi wiedzą jak pomagać