Z sercem w roli głównej


Około 150 osób skorzystało z badań profilaktycznych, które były główną częścią pikniku kardiologicznego zorganizowanego przez Kluczborskie Centrum Kardiologii Scanmed.

Piknik pod hasłem „Dbam o serce do kochania” odbył się w sobotę 21 września na kluczborskim rynku. Jako oddział kardiologii chcemy pokazać, że jesteśmy w kluczborskim szpitalu i działamy – mówi kardiolog Jakub Ustrzycki, ordynator Kluczborskiego Centrum Kardiologii Scanmed. – Ostatnio dużo się dzieje, jeśli chodzi o miejscowy szpital. Pojawiło się sporo złych emocji, problemy i pogłoski o jego zamknięciu. Chcemy udowodnić, że nikt szpitala nie zamyka, że zostanie on na miejscu. A my dalej będziemy z nim współpracować.
Trzeba powiedzieć, że to współpraca udana, bo na brak pacjentów kluczborska kardiologia narzekać nie może.

Przyjmujemy pacjentów z pięciu województw – opolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego – relacjonuje ordynator. – Rzadko które miasto powiatowe ma kardiologię. Jesteśmy jedynym takim oddziałem na granicy kilku województw. To nasz atut.
Atutem są także oferowane zabiegi.

Wykonujemy zabiegi angioplastyki wieńcowej, implantacji stymulatorów serca, kardiowerterów, robimy zabiegi ablacji, kardiowersji elektrycznej przy migotaniu przedsionków, echokardiograf – wymienia Jakub Ustrzycki. – Oceniamy też wady zastawkowe, choroby strukturalne serca, możemy prowadzić leczenie nerkozastępcze, bo mamy sztuczną nerkę. To naprawdę duży zakres.
Sobotni piknik miał przede wszystkim charakter edukacyjny.

Stawiamy na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych – mówi ordynator. – Podczas kilku wykładów chcemy powiedzieć, co ma zrobić pacjent, który będzie podejrzewał u siebie objawy choroby wieńcowej, jakie ma wdrożyć postępowanie, jak się dostać do szpitala. Opowiemy także o profilaktyce chorób oraz o tym jakie urządzenia wszczepiamy. Zabiegów kardiologicznych planowych naprawdę nie trzeba się bać, bo ryzyko powikłań jest niskie.
Osoby, które odwiedziły piknik, mogły nie tylko posłuchać, ale także zrobić sobie badania przesiewowe – EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy i cholesterolu, a także BMI (czyli stosunku masy ciała do wzrostu), a ponadto skorzystać z lekarskich konsultacji.

Chcieliśmy zachęcić ludzi do badań między zakupami, w przyjemnym otoczeniu, bo do przychodni czy szpitala trzeba wybrać się specjalnie – mówi ordynator kardiologii. – Ale te badania spełniają swoją rolę, bo pozwalają wyłapać, jeśli dzieje się coś niepokojącego.

Zaskoczył nas odzew Kluczborczan na tę akcję – mówi Anna Rawska. – Nigdy do tej pory nie organizowaliśmy podobnych wydarzeń, więc nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Jesteśmy zadowoleni, naładowani pozytywną energią. Cieszy nas to, że z badań skorzystało dużo osób młodych.
Oprócz tego Patrycja Dyla-Szynklarz udzielała bezpłatnych porad dietetycznych, bar Smakowidło częstował zdrowymi przekąskami, a strażacy z OSP Powiatu Kluczborskiego uczyli jak udzielić pierwszej pomocy.
Na scenie też cały czas działo się i to sporo. Występowały wokalistki ze Studia Piosenki Magdy Dureckiej, które istnieje w Młodzieżowym Domu Kultury, zaprezentowały się również zespoły z Kluczborskiego Domu Kultury oraz Big Roll Band.
Dla najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, bańki mydlane i malowanie twarzy.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe, gmina Kluczbork oraz Ochotnicza Straż Pożarna Powiatu Kluczborskiego.
MZ

Wstecz Zakończył się remont dachu kościoła
Dalej Pokazali swoje bogactwo