Rusza komunikacja


Już w najbliższy poniedziałek 30 września gmina uruchamia pierwszą regularną linię autobusową. Będzie ona kursować między ogrodnictwem w Gotartowie a ulicą Fabryczną w Kluczborku. W ten sposób chcemy skomunikować z centrum miasta te wykluczone komunikacyjnie rejony naszej gminy – mówi wiceburmistrz Dariusz Morawiec. – Nie jest to typowa komunikacja miejska, ale raczej specyficzna linia lokalna, którą na nasze potrzeby nazywamy „komunikacją gminną”. Mam jednak szczerą nadzieję, że proponowana trasa przejazdu oraz godziny kursowania autobusów będą dobrze przyjęte przez mieszkańców. Oczywiście będziemy otwarci na wszelkie uwagi i propozycje usprawnienia tej komunikacji, tak aby odpowiadała ona możliwie jak największej liczbie pasażerów.
Przejazdy będą realizowane autobusami PKS Kluczbork i jeden z nich będzie oznaczony specjalnym logo „Komunikacja Gminna”.

Aczkolwiek niektóre kursy będą realizowane przez inne autobusy z taboru PKS Kluczbork – wyjaśnia wiceburmistrz. – Wynika to z faktu, że w godzinach największego zapotrzebowania konieczne są kursy o tych samych godzinach, ale w przeciwnych kierunkach.
Bilet normalny na przejazd jednorazowy kosztować będzie 2 zł, natomiast bilet ulgowy – 1 zł (ulga przysługuje uczniom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, studentom na podstawie ważnej legitymacji studenckiej, posiadaczom kart „Gmina Kluczbork dla Seniora” oraz „Kluczbork dla rodziny +”, emerytom i rencistom – na podstawie ważnej legitymacji, a także innym osobom, które posiadają ulgi ustawowe). Cena biletu miesięcznego normalnego to 55 zł, a ulgowego (z 45-procentową zniżką handlową), to 30,25 zł. Bilety miesięczne będzie można kupić również z ulgą ustawową.

W pierwszym tygodniu, czyli w dniach od 30 września do 4 października, kursy będą darmowe i pasażerowie nie będą musieli kupować biletów – zapowiada zastępca burmistrza. – Jednak już od 7 października kursy będą płatne, zgodnie z cennikiem. Co bardzo ważne, autobus będzie kursował w dni robocze, od poniedziałku do piątku.
Przewidziano dziesięć kursów w jedną i w drugą stronę. Autobus pojedzie trasą: Famak, ul. Sikorskiego, Opolska (cmentarz), Skłodowskiej-Curie, Moniuszki (dworzec autobusowy), Byczyńska (przy ul. Sienkiewicza), Konopnickiej (przy PSP nr 5), Byczyńska (przy ul. Jana Pawła), Byczyńska (przy bazie PKS), Galeria Miodowa, Gotartów (DK 11), Gotartów (Ogrodnictwo) i z powrotem przez następujące przystanki: Ogrodnictwo, Gotartów (DK 11), Galeria Miodowa, ul. Byczyńska (baza PKS), Byczyńska (przy Jana Pawła), Konopnickiej (przy PSP nr 5), Byczyńska (przy Sienkiewicza), Byczyńska (przy parku Dzierżona), Mickiewicza, Moniuszki (dworzec autobusowy), Skłodowskiej-Curie, Opolska (cmentarz), Sikorskiego, Famak.
Autobusy będą jeździć od wczesnego rana (pierwszy kurs już o 5:30) do późnego wieczora.
Gmina zdecydowała się na uruchomienie komunikacji po tym, jak PKP zamknęły przejście Aleją Kolejową.
MZ

Wstecz Piętnaście dobrych lat w Unii
Dalej Markowe karpie