Markowe karpie


Gospodarstwo Rybackie „Markowe” zajęło 1. miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu”. Nagrodę otrzymało za karpia wędzonego „Markowego”.Dzięki temu w przyszłym roku możemy się starać o nominację do statuetki „Perła”, czyli najwyższej nagrody dla tradycyjnego produktu regionalnego – informuje Joanna Bartosik, współwłaścicielka Gospodarstwa Rybackiego „Markowe”.
Od zeszłego roku gospodarstwo jest członkiem Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna” – stowarzyszenia, które zrzesza przedstawicieli sektora rybackiego.

Działania tej grupy zainspirowały nas do wzięcia udziału w konkursie – opowiada Dorota Bartosik. – Naszym celem było pokazanie walorów smakowych karpia. Hodowany w odpowiednich warunkach i przyrządzony w tradycyjny sposób, staje się daniem królewskim.
Gospodarstwo Rybackie Markowe istnieje od 19 lat.

Naszą ideą jest hodowanie ryb z zachowaniem ich dobrostanu na każdym etapie produkcji i sprzedaży, dlatego w efekcie oferujemy i promujemy zdrowe, lokalne produkty – twierdzą Dorota i Joanna Bartosik. – Klientom oferujemy zarówno karpia żywego, jak i wędzonego, który ma wyborny smak.
O karpiu krążą krzywdzące stereotypy – na przykład zupełnie niesprawiedliwe przekonanie, że jest zbyt tłusty i czuć go mułem.

Zawiera stosunkowo niewiele tłuszczu z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz bardzo łatwo przyswajalne białko – zauważa pani Dorota.

W naszej ocenie smak karpia zależy przede wszystkim od tego czym jest karmiony i na jakim podłożu znajduje się hodowla – dodaje właścicielka hodowli.
Jak wyjaśnia hydrogeolog Jerzy Jaszczyszyn Gospodarstwo Rybackie „Markowe” leży w otulinie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie podłoże stanowią piaski i żwiry z niewielką ilością glin piaszczystych, a taka budowa geologiczna sprzyja dobrej filtracji wody.

Tutejsze stawy rybne mają regularne, płaskie dno i charakter przepływowy – zauważa Dorota Bartosik. – Najbliższe otoczenie zbiorników wodnych nie jest zadrzewione, dzięki czemu do wody nie trafiają liście i gałęzie, czego skutkiem byłoby zaszlamienie.
Piaszczyste podłoże i brak zadrzewienia to czynniki bardzo korzystnie wpływające na czystość wody, a co za tym idzie, doskonałą jakość hodowanych tu ryb. Dodatkowo cały proces hodowli karpia jest pod ścisłą kontrolą weterynaryjną, co daje pewność, że mięso jest zdrowe i najwyższej jakości.

Karp wędzony to nasza nowość – zauważa Joanna Bartosik. – Rozpoczynamy sprzedaż tego produktu. Zależy nam, aby był najwyższej jakości i trafiał do klientów bezpośrednio po sporządzeniu.
Najbardziej popularny i najprostszy w przygotowaniu jest karp smażony. Ryby z „Markowych” nie wymagają stosowania tajemnych receptur. Właścicielki hodowli polecają jedynie użycie soli i pieprzu.
Gospodarstwo Rybackie „Markowe” to nie tylko hodowla ryb, ale również miejsce, które zamieszkują setki różnych gatunków zwierząt. Jest to enklawa dla gatunków chroniony: czapli siwej, kormorana, łabędzia i bociana czarnego.

Widujemy również dzikie zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy – sarny, jelenie czy różne gatunki dzikich kaczek, którym nasze stawy zapewniają warunki bytowania – mówią właścicielki hodowli.
WD

Wstecz Rusza komunikacja
Dalej Zakończył się remont dachu kościoła