Czarowali niezwykłymi smakami


Kucharze z restauracji w Hotelu Spałka wygrali wojewódzką edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów i to aż w dwóch kategoriach. Pod koniec września będą reprezentować Opolszczyznę w krajowym finale.

Konkurs odbył się 8 września podczas dożynek wojewódzkich w Lewinie Brzeskim. Hotel Spałka wystartował w dwóch kategoriach – na potrawę regionalną oraz produkt regionalny. W konkursie kulinarnym wzięliśmy udział po raz trzeci – mówią Mateusz Doskocz, szef kuchni Hotelu Spałka i kucharz Kamil Onyśków. – W ubiegłym roku wygraliśmy w konkursie kulinarnym. W tym roku chcieliśmy się sprawdzić po raz kolejny oraz zareklamować nasz nowy produkt, czyli kiszonki. Konkurencja była bardzo duża, a poziom wysoki. Nie nastawialiśmy się na wygraną, ponieważ konkurowaliśmy z producentami, którzy działają na rynku od wielu lat, a ich marki są już ukształtowane. Zaskoczyło nas duże zainteresowanie naszymi przetworami.
Podczas konkursu na najlepszą potrawę w regionie kucharze z Kluczborka zaproponowali dwa popisowe dania. Pierwszym były gołąbki z kaszą gryczaną, tartymi ziemniakami oraz wędzoną słoniną.

To przepis bardzo dawny, dziewiętnastowieczny, przekazywany z pokolenia na pokolenie – wyjaśnia Kamil Onyśków. – Jest on połączeniem kuchni kresowej ze śląską. Unowocześniliśmy recepturę, okraszając potrawę espumą z żuru, która jest rodzajem napowietrzonego sosu.
Drugim daniem były śląskie buchty, czyli kluski na parze, podane z pstrągiem poliwodzkim oraz pomidorami kiszonymi w koprze.
Drugie miejsce zajął Dom Restauracyjny Hupka z Solca (gm. Biała) za zupę krem ze szparagów oraz ozór wołowy w sosie chrzanowym z puree ziemniaczanym. Trzecie miejsce przypadło paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie (gm. Lewin Brzeski), które serwowały zupę rakową, pymchy gryczane z twarogiem i sosem z lebiody.

Potrawy i produkty, które zaprezentowaliśmy są efektem naszej fascynacji kiszonkami oraz lokalnymi produktami – tłumaczy Mateusz Doskocz. – Kiszonki to bardzo bogaty i wdzięczny temat. Fascynację tą przejąłem po mamie i babci. Staram się zaszczepiać ją na zawodowym gruncie.
Kiszonki to nie tylko konkursowy popis kucharzy z Hotelu Spałka, ale stały punkt restauracyjnego menu.

Gościom naszej restauracji oferujemy sezonowe kiszonki – mówi manager Katarzyna Skowrońska. – W naszej ofercie mamy lemoniadę z cytryn kiszonych w miodzie, którą można było spróbować w czasie konkursu w Lewinie. W każdą niedzielę jest serwowana w naszej restauracji.

Kiszone warzywa, owoce czy grzyby są nie tylko ciekawym urozmaiceniem kuchni, ale są także bardzo zdrowe – mówi Mateusz Doskocz. – Kiszenie to doskonały sposób na przechowywanie żywności. Wykorzystujemy warzywa od lokalnych producentów. Decydując się na udział w konkursie chcieliśmy pokazać co można zrobić z regionalnych produktów. W menu naszej restauracji pojawiają się takie potrawy jak: lody z kiszonych bananów czy szarlotka z kiszonych jabłek.
Kucharzy z Hotelu Spałka fascynują również produkty regionalne, które bardzo często stosują w swoich potrawach. Mamy w karcie pstrąga poliwodzkiego, wykorzystujemy masło z Olesna, oleje głubczyckie, miody z Maciejowa – te ostatnie choćby do sernika na miodowym spodzie – wymieniają Mateusz Doskocz i Kamil Onyśków. – Eksperymentujemy, szukamy nowych smaków na bazie miejscowych produktów i tradycyjnych receptur, cieszymy się, że to, co tworzymy, smakuje też innym.
Teraz Hotel Spałka, który otrzymał także nominację do nagrody Perła 2019, będzie reprezentował województwo opolskie w finale konkursu, który odbędzie się 29 września w Poznaniu podczas Targów Smaki Regionów.
To nie jedyny sukces reprezentantów powiatów kluczborskiego i oleskiego w wojewódzkiej edycji kulinarnej rywalizacji.
Nominację do Perły 2019 otrzymali także: Małgorzata i Roman Famułowie, właściciele Gospodarstwa Rolnego „Kozi Dar” z Chudoby (gm. Lasowice Wielkie) za sery białe z dodatkami, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie za masło extra, Szczepan Mały, właściciel pasieki wędrownej z Gierałcic (gm. Wołczyn) za miód nawłociowy i Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Praszki za roladę makową zapiekaną.
W kategorii produkty i przetwory z ryb wygrał „Karp markowy wędzony”, którego serwowała Elżbieta Bartosik z Brynicy (gm. Wołczyn). Wyróżnienia otrzymali: Szczepan Mały za miód leśny, Marianna Wróbel z Dalachowa (gm. Rudniki) za chleb żytnio-pszenny z ziarenkami, Dariusz Parypa z Byczyny za wino gronowe Rubus.
MZ

Wstecz Mickiewicz międzynarodowy
Dalej Remont goni remont