Niepełnosprawni niewiele się od nas różnią


Przez dwa dni osoby niepełnosprawne z województwa opolskiego uczestniczyły w plenerze artystyczno-sportowym.

Pierwszy dzień pleneru odbył się w czwartek 5 września w Pałacu Pawłowice. 67 uczestników z środowiskowych domów samopomocy z województwa opolskiego oraz z Lublińca brało udział w zajęciach aktywizacyjno-integracyjnych. Wykonywali na nich ozdobne torby oraz przygotowywali układ taneczny, który zaprezentowali następnego dnia. Mieli na to tylko kilka godzin, a mimo to układ zrobił na publiczności ogromne wrażenie.

Uczestnicy mieli tylko kilka godzin na przygotowanie układu tanecznego.


Były również zajęcia sportowo-integracyjne, a policjanci z oleskiej komendy przeprowadzili lekcję edukacyjno-profilaktyczną. Pierwszy dzień zakończył się wspólną dyskoteką w pałacu.
Drugi dzień pleneru, w którym uczestniczyło około 200 osób, odbywał się w hali Zespołu Szkół w Oleśnie w piątek 6 września. Głównym punktem był piłkarski mecz towarzyski z udziałem podopiecznych placówek oraz zaproszonych gości. W strój sportowy wskoczyli m.in.: Roland Fabianek – starosta oleski, Beniamin Godyla – samorządowiec i przedsiębiorca, Dariusz Kowalczyk z oleskiego nadleśnictwa, Roman Neugebauer – skarbnik powiatu oleskiego, Kryspin Nowak – samorządowiec, Stanisław Filak z oleskiej komendy policji czy Rafał Wiktor z komendy straży pożarnej.
Mecz miał niezwykłą oprawę, zawodnicy wchodzili na boisko wprowadzani przez przedszkolaków, piłkarzy dopingowały pełne trybuny, nie zabrakło również muzyki i komentatora. Zawody sędziował Zbigniew Bienias, znany oleski trener. W przerwie organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci występu Romana Jokiela, który grając na saksofonie, porwał publiczność, a szczególnie jej najmłodszą część. Po kilku utworach przedszkolaki wbiegły na parkiet i pląsały w takt muzyki.Głównym założeniem pleneru jest aktywizacja i integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektorka Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. – Czasami osoby niepełnosprawne postrzegane są jako mało aktywne, siedzące na wózkach inwalidzkich. My staramy się to postrzeganie zmieniać, pokazywać, że osoby niepełnosprawne tak naprawdę niewiele się od nas różnią.
Organizatorem pleneru jest stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Słonecznik” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach. Wydarzenie było finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Damian Pietruska
w ramach współpracy z ool24.pl

Wstecz W kwadrans przerzucił ponad 68 ton
Dalej Piątek z nowelami