Nagrody dla najlepszych uczniów


We wtorek 10 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących uczniowie otrzymali nagrody i stypendia starosty kluczborskiego za osiągnięcia w ubiegłym roku szkolnym.

Nagrody starosty kluczborskiego dla uczniów szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat kluczborski, przyznawane są w kategoriach: nauka, sport, osiągnięcia artystyczne dla uczestników zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury, promocja powiatu oraz za szczególne osiągnięcia ucznia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Nagrody wręczali starosta Mirosław Birecki, wicestarosta Rafał Neugebauer, a także Maciej Sitek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Uroczystość przygotowały pracownice Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku, którego naczelniczką jest Rozalia Słoniowska, a prowadzili ją uczniowie ZSO – Martyna Grela i Adam Urbański.
Nagrodę Starosty Kluczborskiego w kategorii indywidualne osiągnięcia w nauce otrzymali: Oleksandra Rychkova – uczennica Branżowej Szkoły I stopnia nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Samanta Woźnik – absolwentka Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Andrii Antoniuk i Pavel Kirylau – uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół Licealno-Technicznych, Katarzyna Wodara – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w ZSLT, Ewa Kozińska – absolwentka II LO w ZSLT, Dawid Maruska, Szymon Chałupczyński, Mateusz Dernbach, Oliwia Lechkun i Gabriela Klemp – uczniowie Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego, Jacek Gacek i Kamil Żurak – absolwenci Technikum nr 2 w ZSP nr 2 CKU, Dawid Młynarczyk – absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w ZSP nr 2 CKU, Kacper Tobiś, Jakub Woźny i Filip Derda – absolwenci I LO w ZSO oraz Tymon Zachariasiewicz – absolwent Publicznego Gimnazjum nr 1 w ZSO.
Nagrodę Starosty Kluczborskiego w kategorii indywidualne osiągnięcia sportowe otrzymali lekkoatleci: Daria Kołodziej z Technikum nr 3 w ZSP nr 1 i Dawid Sowa z Gimnazjum w OSW.
W kategorii drużynowe osiągnięcia sportowe Nagrodą Starosty Kluczborskiego uhonorowani zostali: Roksana Brzozowska, Roksana Grabowska, Aleksandra Lechowicz, Samanta Brandys, Kamil Wolny i Kamil Dziewulski (drużyna OSW, która zdobyła 1. miejsce w wojewódzkim turnieju w „dwa ognie”), Albin Sobczak i Tobiasz Sobczak (reprezentanci ZSLT, pasjonaci tenisa stołowego), Marcin Konarski, Krzysztof Jeziorny, Bartłomiej Malawski, Tobiasz Moś, Jakub Adaszyński, Marcel Kurek, Adrian Wojnarowski, Bartłomiej Prządka, Dominik Mikołajewski i Mateusz Rura (drużyna ZSP nr 2, która zajęła 2. miejsce w II Mistrzostwach Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu) oraz Wanessa Czech, Agnieszka Dworzyńska, Maja Gorzeja, Joanna Kopciuch, Wiktoria Król, Julia Moś, Oliwia Nawrot, Wiktoria Piwowarczyk, Małgorzata Rokita, Maja Gulka i Patrycja Olszok (drużyna ZSO – absolwentki gimnazjum, które zdobyły 2. miejsce w piłce siatkowej dziewcząt w finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej).
W kategorii szczególne osiągnięcia indywidualne lub drużynowe osiągnięcia artystyczne uczestnika zajęć w MDK Nagrodę Starosty Kluczborskiego otrzymali: Julia Derkowska – uczestniczka zajęć plastycznych oraz Igor Paluszczak – uczestnik zajęć muzycznych.
Natomiast za promocję powiatu nagrodzeni zostali: Martyna Jańska – absolwentka PG nr 1 w ZSO, która trenuje karate; Filip Stasiak – absolwent PG nr 1 w ZSO, pasjonat i propagator latania;, Karolina Gajewska – uczennica I LO w ZSO, która osiąga spektakularne sukcesy w karate oraz Agnieszka Nazarkiewicz – uczennica I LO w ZSO, od kilku lat z powodzeniem bierze udział w Mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych.
Spośród uczniów OSW za szczególne osiągnięcia nagrody odebrali: Michał Noworolnik i Martina Wodara.
Natomiast stypendystami starosty zostali: Daryna Skoromets, Dawid Maruska, Gabriela Klemp, Mateusz Dernbach, Dawid Młynarczyk, Kinga Gryc, Igor Cieśla, Jakub Woźny, Filip Derda, Kacper Tobiś i Tymon Zachariasiewicz.
Daryna Skoromets jest uczennicą Technikum nr 3 w ZSP nr 1. Uzyskała średnią ocen 5,33 i wzorowe zachowanie. Uplasowała się na 1. miejscu w Wojewódzkich Igrzyskach Szkół Średnich w indywidualnych biegach przełajowych. Jest też zaangażowana w życie społeczności i jako przewodnicząca klasy bierze udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. w Szlachetnej Paczce.
Dawid Maruska to uczeń Technikum nr 2 w ZSP nr 2. Może pochwalić się średnią 5,19 oraz wzorowym zachowaniem. Zajął 1. miejsce i zdobył tytuł laureata w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Jest także strażakiem w OSP.
Gabriela Klemp również jest uczennicą Technikum nr 2 w ZSP nr 2. Jej średnia ocen to 4,83, ma także wzorowe zachowanie. Uzyskała tytuł laureata, zdobywając 3. miejsce w kraju, w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Verstehen” oraz 2. miejsce w kraju w konkursie „Weltsprachen Abitur”. Angażuje się w życie szkoły i środowiska lokalnego, a także przy realizacji projektów unijnych.
Mateusz Dernbach to kolejny stypendysta z Technikum nr 2 w ZSP nr 2. Jego średnia ocen to 4,93, uzyskał także wzorowe zachowanie. Zajął 1. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Elektrycznej. Na co dzień jest strażakiem w OSP w Kujakowicach Dolnych. Udziela się także jako wolontariusz.
Dawid Młynarczyk jest absolwentem ZSZ nr 2 w ZSP nr 2. Uzyskał średnią ocen 4,84 oraz wzorową ocenę z zachowania. Dawid jest uczniem uzdolnionym matematycznie. Po raz kolejny został laureatem Wojewódzkiego Turnieju Matematycznego dla uczniów Branżowych Szkół I stopnia. Udzielał się w Szkolnym Kole Wolontariatu.
Kinga Gryc to uczennica II LO w ZSLT. Uzyskała średnią ocen 4,88 i wzorowe zachowanie. Zajęła 3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Żywności i Żywieniu. Zajmowała się organizacją wyborów szkolnych do Parlamentu Europejskiego i bierze udział w akcjach charytatywnych.

Igor Cieśla jest uczniem klasy VII SP w OSW. Może pochwalić się wzorowym zachowaniem i średnią 5,0, które wyróżniają go spośród rówieśników. Dało mu to tytuł najlepszego ucznia w szkole. Igor jest laureatem Wojewódzkiej Olimpiady Języka Angielskiego, gdzie zajął 1. miejsce. Aktywnie działa w samorządzie uczniowskim.
Jakub Woźny to absolwent I LO w ZSO. Uzyskał średnią 4,8 i wzorowe zachowanie. Jest uzdolniony matematycznie i w minionym roku szkolnym trzykrotnie uzyskał tytuł finalisty: Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Statystycznej i w Jagiellońskim Meczu Matematycznym. Na co dzień angażuje się w pomoc niepełnosprawnym.
Filip Derda również jest absolwentem I LO w ZSO. Może pochwalić się średnią 5,44 i wzorowym zachowaniem. Jego pasją jest historia – m.in. zajął 2. miejsce w Polsce i zdobył tytuł laureata w Olimpiadzie Historycznej. Ponadto działa w ZHR i bierze udział w akcjach charytatywnych.
Kacper Tobiś to kolejny absolwent I LO w ZSO w gronie stypendystów. Ma wzorowe zachowanie i średnią 4,8. Posiada wszechstronne uzdolnienia, angażuje się społecznie, organizował szkolną edycję Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Uzyskał tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej i Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP.
Tymon Zachariasiewicz jest absolwentem PG nr 1 w ZSO. Jego średnia ocen to 5,56. W Wojewódzkim Konkursie Biologicznym zdobył tytuł laureata, a w Wojewódzkim Konkursie Fizycznym – tytuł finalisty.
Podczas gali uhonorowany został także Grzegorz Lacmański, absolwent ZSP nr 2. Otrzymał on Medal Powiatu Kluczborskiego za bohaterską postawę i udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego w Kozłowicach, który miał miejsce w czerwcu. Grzegorz uratował życie dwóm osobom, które wyciągnął z płonącego auta.
Wydarzenie swoim występem umilił Igor Paluszczak, który zagrał na keyboardzie trzy utwory.
W trakcie uroczystości Marek Jarząb, koordynator sportu szkolnego w powiecie kluczborskim wręczył nagrody za osiągnięcia sportowe. O tym wydarzeniu napiszemy w najbliższym numerze „Kulis Powiatu”.
MZ

Wstecz Byli u nich Trump i Geslerowa
Dalej Tłumy na otwarciu oleskiej promenady