Twórczo w lawendowym lesie


Na miejscowym polu lawendowym odbyły się warsztaty w ramach projektu „Twórcze letnisko”.

Warsztaty zorganizowała Spółdzielnia Socjalna 3 Kultury wspólnie z Samorządem Województwa Opolskiego w ramach programu Odnowa Wsi Opolskiej. Podobne warsztaty odbywały się już w Ligocie Dolnej (gm. Kluczbork) oraz Wojciechowie (gm. Olesno).
Na bawełnianych torbach uczestnicy wyszywali hafty z botanicznymi motywami, a po warsztatach upletli wianki z fioletowymi akcentami. Wszystko odbywało się na łonie natury w Lawendowym Lesie.Jesteśmy z mężem zakochani w naturze i lawendzie, dlatego postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której będzie można odpocząć i poznać moc tej niesamowitej rośliny – opowiada Wirginia Kłosińska, właścicielka lawendowej plantacji. – Chcemy stworzyć miejsce, do którego będzie można przyjechać na piknik czy warsztaty, zrelaksować się i napić lawendowej lemoniady.
W tym roku tuż obok lawend państwo Kłosińscy posadzili kilkaset świerków. Zmotywowała ich masowa wycinka drzew, którą obserwują w Polsce.

Nazwa Lawendowy Las wzięła się od otoczenia plantacji – mieści się ona na polanie przy lesie w Wierzchach, ale jest też pewnym DNA naszych wartości i potrzeby życia blisko natury oraz wspierania jej – wyjaśnia pani Wirginia.
W przyszłym roku właściciele planują zorganizować dni otwarte na swojej plantacji oraz podobne do tych, które odbyły się warsztaty tematyczne.
Uprawę lawendy rozpoczęli w ubiegłym roku. Na ich polu rośnie odmiana Hidcote Blue.

Wszystko robimy bez chemicznych nawozów, ponieważ od początku postawiliśmy na ekologiczną, zrównoważoną uprawę – mówi Wirginia Kłosińska. – Staramy się być eko w wielu sferach życia.
Na plantacji stosują tylko ekologiczne probiotyki, choć wiąże się to z większym nakładem pracy i częstszym doglądaniem roślin. Ostatni rok był dla nich rokiem testu.

Chcieliśmy sprawdzić, jak sobie poradzimy z uprawą i okazało się, że nauczyliśmy się dbać o nasze rośliny – twierdzi pani Wirginia. – Ku naszej wielkiej radości, zimę przetrwały wszystkie krzaki.
Ostatnio podjęli decyzję o powiększeniu plantacji. Będą dosadzać 550 krzewinek lawendy, w tym również nowych odmian.

Tworzymy też lawendowe rękodzieło, saszetki zapachowe, syropy i cukry lawendowe, a także kosmetyki naturalne – mówi pasjonatka. – Uwielbiamy tworzyć produkty do kąpieli: musujące bomby, sole kąpielowe oraz peelingi do ciała. Nasze produkty łączą w sobie miłość do natury, wszechstronne właściwości lawendy i naszą pasję.
Przede wszystkim dbają o najwyższą jakość produktu. Chwalą sobie odprężające, relaksujące i oczyszczające działania lawendy, a pomysłami na wykorzystanie lawendy dzielą się na Facebooku i Instagramie. WD

Wstecz Strażacy otworzyli podwoje
Dalej Byli u nich Trump i Geslerowa