Pracowite wakacje


Prawie milion złotych wydała gmina na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych. A to nie koniec pozytywnych zmian w szkołach i przedszkolach, bo samorządowi udało się zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.

W poniedziałek 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Naukę w szkołach prowadzonych przez gminę Kluczbork rozpoczęło ponad 2300 dzieci i młodzieży. Lipiec i sierpień, czyli czas wakacyjnej przerwy w nauce, wykorzystaliśmy na poprawę i udoskonalenie naszej bazy oświatowej – mówi wiceburmistrz Roman Kamiński. – Na remonty, naprawy i konserwacje w szkołach i przedszkolach wydaliśmy prawie milion złotych.
Pieniądze te pochodziły zarówno z budżetu samorządu, jak i unijnych środków. Jedną z największych oświatowych inwestycji gminy Kluczbork był kapitalny remont kuchni w Publicznym Przedszkolu nr 5, który kosztował 250 tys. zł.

Oprócz modernizacji kuchennych pomieszczeń między innymi zostało wykonane nowe przyłącze wodno-kanalizacyjne, powstał nowoczesny system wentylacji oraz wymieniliśmy kuchenne wyposażenie – wylicza zastępca burmistrza. – To kolejna tego typu inwestycja w gminnym przedszkolu.
W poprzednich latach gmina modernizowała kuchnie w PP nr 1, PP nr 7 oraz w PP w Bogacicy (tu w ramach kompleksowego remontu całej placówki).

Do modernizacji zostały nam jeszcze kuchnie – w PP nr 2 i PP nr 8 – informuje wiceburmistrz Kamiński. – „Dwójkę” – ze względu na to, że uczęszczają do niej dzieci niepełnosprawne – zaplanowaliśmy na przyszły rok.
W pozostałych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych prowadzone były drobniejsze remonty i naprawy.
150 tys. kosztował remont dachu w Publicznej Szkole Podstawowej w Bąkowie.

Wewnątrz szkoła była pięknie odnowiona, a dach dziurawy – mówi Roman Kamiński. – Teraz już nie będzie przeciekał.
W PSP nr 5 m.in. w ośmiu salach lekcyjnych parkiety zostały wymienione na wykładziny termozgrzewalne.

Są one bezpieczniejsze oraz bardziej wygodne w utrzymaniu – tłumaczy wiceburmistrz.
Ponadto w szkole tej zostało wyremontowane boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Powstało ono jako pierwsze w gminie Kluczbork i już było mocno wyeksploatowane – wyjaśnia Roman Kamiński. – Wymieniliśmy nawierzchnię boiska o powierzchni 360 m2.
Na nowym boiskowym dywanie można grać w piłkę nożną, piłkę ręczną czy koszykówkę uliczną. Koszt wakacyjnych remontów i napraw w „Piątce” to ok. 150 tys. zł.
W kluczborskich placówkach sporo zmieniło się przed nowym rokiem szkolnym również dzięki unijnym środkom.

Fundusze z Unii Europejskiej udało nam się pozyskać dzięki pracy nauczycieli oraz Administracji Oświaty – mówi zastępca burmistrza. – Realizujemy projekty w dwóch kierunkach – szkoleń dla nauczycieli oraz wyposażenia placówek.
Z unijnym dofinansowaniem w ramach projektu „Kluczborska Szkoła Ćwiczeń” powstały cztery supernowoczesne pracownie przedmiotowe. I tak PSP nr 1 zyskała nową pracownię informatyczną, PSP nr 2 pracownię przyrodniczą, a PSP nr 5 – przyrodniczą oraz informatyczną. Koszt jednej pracowni to 150 tys. zł.

W sumie w nasze szkoły zainwestowaliśmy sześćset tysięcy – informuje wiceburmistrz Kamiński.
Ponadto przy PSP nr 2 dzięki Kluczborskiemu Budżetowi Obywatelskiemu powstała bieżnia lekkoatletyczna ze skocznią wzwyż i w dal, a także nowe boisko – z pieniędzy gminnych.
Oprócz tego samorząd zdobył 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. W ramach tych pieniędzy m.in. przedszkola zostaną wyposażone w bezpieczne i nowoczesne place zabaw.

Środki na ten cel udało nam się zdobyć po raz pierwszy, z czego się bardzo cieszymy – mówi zastępca burmistrza. – Projekt ten będziemy realizować jeszcze w tym roku.
Oprócz tego przedszkola będą miały pieniądze na wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dodatkowe zajęcia wyrównawcze, dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje z matematyki, przyrody oraz języków obcych, zakup sprzętu i pomocy do prowadzenia terapii i diagnozy, a także na studia, warsztaty, kursy i szkolenia dla nauczycieli.
Remonty i naprawy nie ominęły Szkoły Muzycznej I stopnia, dla której organem prowadzącym także jest gmina.

Obecnie szkoła muzyczna zajmuje dwa budynki – przy ulicy Wolności po Publicznym Gimnazjum nr 3, który jest jej budynkiem głównym oraz „stary” przy Moniuszki – wyjaśnia wiceburmistrz Kamiński. – Ten drugi dzieli z pracownią plastyczną Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, a dodatkowo w obiekcie swoją siedzibę będzie miał klub Emaus.
MZ

Wstecz Jedna z najstarszych jednostek
Dalej Zmiana w miejskim krajobrazie