Komendant straży piecze torty


Ciekawe konkurencje, ciasta rywalizujące o miano najsmaczniejszego w Unii Europejskiej i dobrze bawiąca się publiczność – tak było na „Nasalskiej integracji” zorganizowanej w ramach projektu „Ja, Ty, My – Razem w Unii Europejskiej” prowadzonego przez OSP Nasale.

Organizowany od 12 lat turniej integracyjny był głównym punktem imprezy. Wystąpiły w nim drużyny z sołectw: Jakubowice, Kochłowice, Kujakowice, Miechowa, Nasale, Polanowice, Proślice, Roszkowice, Rożnów oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku i z Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Rozegrano pięć konkurencji. Jedne wymagały dużej cierpliwości, drugie dobrej pamięci, a jeszcze inne sporej sprawności fizycznej. Najbardziej spektakularne okazały się wyścigi kelnerów i przewożenie na taczkach kolegów z drużyn.
Zwyciężyła i pucharem burmistrz Byczyny nagrodzona została drużyna z Roszkowic: Dorota Dziwińska, Aleksandra Gandziarska, Dorota Łakoma, Waldemar Dziwiński i Arkadiusz Gawędzki. Uzyskała ona 36 punktów. Kolejne miejsca zajęły: Komenda Powiatowa PSP (35), Proślice (34), Nasale (34), Polanowice (31), Jakubowice (29), Kochłowice (22), Urząd Marszałkowski (21), Miechowa (21), Rożnów (18) i Kujakowice (15).
Równocześnie z festynem odbywał się konkurs na „Najlepsze ciasto w Unii Europejskiej” o puchar marszałka Andrzeja Buły. Zgłoszono 11 różnych słodkości przygotowanych wcześniej w domach. Były wśród nich torty, rolady, przekładańce, jabłeczniki. Wyróżniały się te, których dekoracje nawiązywały do kolorów Unii Europejskiej.
Ciasta oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył cukiernik Jarosław Jerczyński. Wygrał tort bezowy z masą kajmakową, który przygotował Mariusz Stępień, komendant powiatowy PSP w Kluczborku. Nie spodziewałem się takiego sukcesu – mówił po ogłoszeniu werdyktu Mariusz Stępień. – Wszystkie ciasta były bardzo dobre i w niczym nie odbiegały od mojego. Bardzo lubię piec właśnie takie torty. Bezy to moja specjalność.
Drugie miejsce przyznano Miechowej za orzechowo-wiśniową pychotkę, a trzecie – Nasalom za jabłecznik pani Basi.
Konkursowymi ciastami poczęstowano również wszystkich obecnych na boisku.
Dodatkową atrakcją festynu był pokaz tresury policyjnych psów przygotowany przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku oraz pogadanka o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i kąpieliskach.
„Nasalska integracja” to część projektu „Ja, Ty, My – Razem w Unii Europejskiej” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.


„Nasalska integracja” to część projektu „Ja, Ty, My – Razem w Unii Europejskiej” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Cieszę się, że potraficie wykorzystywać nasze fundusze, że robicie za nie coś wspaniałego dla swoich mieszkańców – powiedział obecny na imprezie marszałek Andrzej Buła. – Oby nigdy nie zabrakło wam energii i pomysłów. My natomiast będziemy się starać, aby nie zabrakło pieniędzy na te wasze pomysły.
EW

Wstecz Wandale na cmentarzu
Dalej Świat z innej perspektywy