Wśród najtężniejszych głów na świecie


Naukowiec Wojciech Zaremba znalazł się w gronie trzydziestu pięciu najbardziej obiecujących innowatorów na świecie poniżej 35. roku życia. Listę stworzył magazyn „MIT Technology Review”.

„MIT Technology Review” to czasopismo, które zajmuje się nauką, badaniami oraz nowoczesnymi technologiami. Niedawno magazyn opublikował toplistę najbardziej obiecujących młodych naukowców. Znalazło się na niej trzydzieści pięć nazwisk z całego świata – osób, które mają na koncie poważne odkrycia i w dziedzinie nauki – mimo młodego wieku – już niejednego dokonały.
W tym prestiżowym gronie jest też 30-letni kluczborczanin Wojciech Zaremba, który pracuje w San Francisco w OpenAI, będącej badawczą organizacją non-profit. Został dostrzeżony za wkład w rozwój sztucznej inteligenci, a szczególnie za badania dotyczące robotyki.
Wojciech Zaremba to absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. W 2007 roku, tuż po maturze, zdobył drugie miejsce w olimpiadzie matematycznej w Wietnamie. Studiował matematykę oraz informatykę na Uniwersytecie Warszawskim i Ecole Polytechnique w Paryżu (dyplom obronił ze średnią 5,0).
Każde wakacje po licencjacie spędzał w Dolinie Krzemowej – pracował w takich firmach jak NVIDIA, Google i Facebook. Amerykanie zaproponowali, aby obronił doktorat z uczenia maszynowego na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Zrobił to w ekspresowym tempie – w 2,5 roku. W trakcie studiów doktoranckich dostał stypendium Google Fundation.
Wojciech Zaremba ma ponadto na koncie ponad pięćdziesiąt publikacji poświęconych uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji. Dzięki tym wszystkim doświadczeniom do współpracy zaprosił go Elon Musk. To wizjoner i współtwórca takich firm jak Tesla, która produkuje częściowo automatyczne samochody napędzane energią elektryczną, czy SpaceX, specjalizująca się w budowie rakiet orbitalnych i statków kosmicznych.
OpenAI powstała w grudniu 2015 roku z inicjatywy Elona Muska, który zaprosił do współpracy najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, wśród nich Wojciecha Zarembę, który jest kierownikiem badań nad robotyką.
Organizację finansują potentaci z Doliny Krzemowej. Budżet OpenAI to miliard dolarów, a jej celem jest stworzenie takiej sztucznej inteligencji, która nie będzie zagrożeniem dla ludzkości, a wręcz przeciwnie, będzie w stanie rozwiązać najważniejsze problemy, takie jak np. ocieplenie klimatu czy diagnostyka i leczenie chorób.
W 2017 roku „Forbes” zaliczył Wojciecha Zarembę do trzydziestki najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia.
MZ

Wstecz Te same duchowe pragnienia
Dalej Lawenda działa uspokajająco