W obiektywie amatorów


Dużym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych. Poprowadziło je Stowarzyszenie Creativo, które na ten cel uzyskało dofinansowanie.

Zajęcia trwały od lutego. Odbywały się one trzy razy w miesiącu w Studiu Fotograficznym Projekt Portret przy ulicy Kwiasowskiego w Byczynie. Tam też miał miejsce wernisaż. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności fotograficznych uczestników, których w sumie było jedenaścioro. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o fotografii i sztuce – mówi prowadząca je Małgorzata Krymarys-Błażejczyk, członkini Stowarzyszenia i fotografka ze studia Projekt Portret. – Staraliśmy się inspirować, pokazywać zdjęcia różnych fotografów, różnorakie style, kanony fotografii tak, aby przybliżyć historię fotografii i sztuki.
Zajęcia teoretyczne odbywały się na przemian z praktycznymi. W czasie tych drugich uczestnicy wspólnie wychodzili w teren, wykonywali zdjęcia na określony temat, a po powrocie do studia analizowali je, omawiali co zrobili dobrze, a co źle.

Na początku uczyliśmy się obsługi aparatu, poznawaliśmy jego funkcje i jakie efekty one przynoszą – relacjonuje Sylwia Jakubowska-Mączka, uczestniczka warsztatów. – Uczyliśmy się między innymi zasad komponowania i kadrowania. Zajęcia podzielone były na bloki o reportażu, fotografii dokumentalnej i krajobrazowej. Te warsztaty bardzo dużo mi dały. To była solidna dawka wiedzy.

Ja również pogłębiłem swoją wiedzę o fotografowaniu – mówi Marcin Altman. – Dowiedziałem się na co zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć, jak ustawić aparat, jak na zdjęciu pokazać to, co ważne, a uniknąć tego, co ważne nie jest, na przykład przypadkowy przechodzień. Żałuję, że to już koniec i tego, że nie miałem czasu, aby w pełni zrealizować swoje pomysły. Gdybym miał możliwość powtórnego uczestniczenia w takich zajęciach, pewnie powiedziałbym „tak”.
Warsztaty zakończyły się wystawą zdjęć kursantów. Przyszło na nią ponad 200 osób. Zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii. Oprócz wykonanych tradycyjnie na papierze, były również takie, które wykonano na płótnie. Tematyka bardzo różnorodna – portrety, pejzaże, fotografie potraw, maszyn, drzew i inne. Zdjęcia miały różne formaty dopasowane do konkretnych tematów.

Byłam wzruszona, kiedy widziałam ludzi zatrzymujących się przy moich zdjęciach – przyznała Sylwia Jakubowska-Mączka.
Warsztaty oraz wystawa były realizowane w ramach projektu grantowego „Organizacja wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność” i finansowane ze środków PROW na lata 2014-2020. Przyznana kwota to 15 tysięcy złotych.
Warsztaty prowadził również Grzegorz Błażejczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Creativo i fotograf ze studia Projekt Portret.
Uczestnikami warsztatów byli: Marcin Altman, Anna Chałupczyńska, Sylwia Jakubowska-Mączka, Wioletta Kardas, Ewelina Kołodziej, Gabriela Małolepsza, Urszula Małolepsza, Angelika Mączka, Dominika Panek, Izabela Panek i Anita Wojtczak.
EW

Wstecz Gmina pozyskała miliony
Dalej Do świętej Anny przyjechały tłumy