Tournée bella Italia


Młodzieżowy big band Korneliusza Wiatra co roku zwiedza kolejne kraje, dając koncerty i rozsławiając muzyczną renomę Olesna.

W tym roku oleski Wind Band zagrał w słonecznej Italii. Pełny skład liczy 40 osób, ale do Włoch pojechała połowa składu: Karolina Płatek (flet), Julia Matysek, Ada Miszta, Wojtek Skonieczny (saksofony), Kasia Hełka, Patryk Kupski, Sara Sug (trąbki), Szymon Kansy, Bartek Lizurej, Jakub Wiecha, Mateusz Zolisz (sekcja rytmiczna i gitary), Oliwia Bielecka, Ania Brodacka, Wiktoria Książek, Iga Reszko, Paulina Szendera, Kacper Wieczorek, Julia Witek (wokaliści), Laura Gręda (oficjalny fotograf Wind Bandu). Nasza trasa trwała tydzień, odwiedziliśmy z instrumentami przepiękne miejsca północnej Italii: Wenecję, Weronę, Vicenzę, Padwę oraz średniowieczne Sirmione nad Jeziorem Garda – mówi Korneliusz Wiatr.
Wind Band złożony jest z najlepszych uczniów i absolwentów szkoły muzycznej w Oleśnie. Innymi słowy to muzyczna wizytówka Olesna. W 2001 roku założył go i prowadzi do dziś dr Korneliusz Wiatr, który jest też jego dyrygentem. A ponadto nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Oleśnie, dyrektorem Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie, adiunktem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Gramy nie tylko na oleskim festiwalu Jazzobranie i imprezach wojewódzkich organizowanych przez urząd marszałkowski, ale co roku podróżujemy właśnie po Europie, koncertując i rozsławiając w ten sposób muzyczną renomę małego Olesna – tłumaczy dyrygent.
W ubiegłym roku muzycy z Olesna byli w Szwecji, we wcześniejszych latach koncertowali w: Grecji, Szkocji, Włoszech, Niemczech, Danii, Francji, Chorwacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.
Zespół stale współpracuje ze szkołami muzycznymi w Hochsauerland, Arnsbergu, Kaiserslautern w Niemczech, West Lothian w Szkocji, Zalakros na Węgrzech.

Muzyka jest najbardziej uniwersalnym językiem świata – mówi Korneliusz Wiatr. – Muzykującą w różnych krajach młodzież bardzo wiele łączy. Ma podobne pasje, ćwiczy, gra na instrumentach. Podróże muzyczne i wspólne koncerty szybko i skutecznie integrują młodych mieszkańców Europy. Z jednej strony jest to promocja własnej kultury i tradycji, z drugiej otwarcie się na inne kultury, poszerzanie horyzontów. Wspólne próby i występy są także przyczynkiem do zawierania nowych znajomości i przyjaźni.
To doceniła kapituła marszałkowskiego konkursu „Partnerstwo bez granic – Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej”, która przyznała Wind Bandowi za koncerty i wymianę młodzieży w latach 2003-2018 r. pierwszą nagrodę w kategorii organizacje pozarządowe.
MK

Wstecz Wiele talentów w jednym miejscu
Dalej Wolno, ale z efektem