Bardzo twórcze letnisko


Spółdzielnia Socjalna 3 Kultury realizuje niezwykły projekt skierowany do pań. Cieszy się on taką popularnością, że trzeba się spieszyć z zapisami.

Tytuł projektu to „Twórcze letnisko”. To chyba najbardziej kobiecy projekt z wszystkich naszych dotychczasowych przedsięwzięć, nie tylko dlatego, że skierowany jest do pań – mówi koordynatorka Katarzyna Stasiak.
Zakłada cztery warsztaty artystyczne. W kolejności są to: „Splotkowanie, czyli nauka szydełkowania” (prowadząca Urszula Giedrojć-Brzana), „Akwarelowe malunki” (Małgorzata Duda), „Botaniczne torby – haftowanie” (Urszula Giedrojć-Brzana) oraz „Zaplątane, czyli makrama” (Katarzyna Stasiak).
Pierwsze warsztaty już się odbyły w arboretum w Ligocie Dolnej (gm. Kluczbork). Następne też są zaplanowane: 8 sierpnia uczestniczki spotkają się w Wojciechowie (gm. Olesno), 14 sierpnia w Wierzchach (gm. Wołczyn), a pod koniec miesiąca w Żyrowej (gm. Zdzieszowice).
Uczestniczki spotykają się w pięknych miejscach, twórczo spędzają czas w kobiecym gronie i każda z pań ma szansę choć na jeden wieczór zostać modelką.

Chcemy dać paniom chwile twórczego wytchnienia – bez mężów, dzieci, na łonie natury – tłumaczy koordynatorka. – Chciałyśmy też pokazać, że na opolskich wsiach nie brakuje ładnych miejsc. Na nasze spotkania wybrałyśmy urokliwe lokalizacje, w otoczeniu pięknej przyrody, które zostały stworzone przy udziale pieniędzy unijnych lub sołeckich, jak na przykład „Zielona wyspa” w Ligocie czy „Chatka pod brzozami” w Wojciechowie, która wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszą inicjatywę sfinansowaną z funduszu sołeckiego. Nieopodal jest las, strumyk, sielskość.
Ale to nie wszystko. Podczas każdego spotkania są leżaki, koce, poduchy, lemoniada i dużo kwiatów, aby było jeszcze przyjemniej, piękniej i bardziej kobieco.

A po każdych warsztatach pleciemy wianki z uczestniczkami i robimy zdjęcia portretowe – mówi Katarzyna Stasiak. – Wszystkie panie w wiankach wyglądają pięknie. Są bardzo zadowolone. Zdjęcia trafią na wystawę, która planowana jest we wrześniu. A panie oczywiście otrzymują fotografie na pamiątkę.
Ale po ostatnim spotkaniu warsztatowym realizacja projektu wcale się nie zakończy. Zakłada on też przeprowadzenie rozmów z twórczymi kobietami, których na naszym terenie nie brakuje. Być może staną się one inspiracją dla pań, które chciałyby obudzić czy rozwinąć swoje talenty, ale dotąd brakowało im odwagi i wiary we własne siły.
Miejsca na warsztaty rozchodzą się błyskawicznie. Ledwie ogłoszenie pojawi się na facebookowym fanpage’u Spółdzielni, a lista w kilka chwil się zapełnia. Dlatego warto śledzić go uważnie i spieszyć się z zapisami.

Chcemy, aby w przyszłym roku projekt był kontynuowany, być może na większą skalę – dodaje Katarzyna Stasiak.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach programu Odnowa Wsi Opolskiej.
MZ

Wstecz Ku pamięci na rowerach
Dalej Gmina pozyskała miliony