Akt oskarżenia dla dzieciobójczyni


Zakończyło się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Kluczborku w głośnej sprawie czterech zbrodni dzieciobójstwa w Ciecierzynie.

24 lipca kluczborska prokuratura przekazała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia w tej sprawie skierowany przeciwko Aleksandrze J. (28 lat). Śledztwo rozpoczęło się w grudniu 2018 roku po tym, jak na jednej z posesji w Ciecierzynie ujawnione zostało ciało noworodka. Dziecko urodziło się w 2013 r. Zaraz po urodzeniu matka umieściła je w torbie foliowej, zawiązała ją, odcinając w ten sposób dziecku dostęp powietrza. Martwe zakopała obok domu, w którym mieszkała ze swoim partnerem Dawidem W. (37 l.). W podobny sposób postąpiła jeszcze z trójką swoich dzieci, które – w warunkach domowych – rodziła do listopada 2018 r. One nie zostały zakopane. Torby z ich zwłokami ukryte były w nieużytkowanym piecu znajdującym się w budynku gospodarczym.
W trakcie śledztwa ustalono również, że dzieci rodziły się żywe i zdrowe oraz, że nie posiadały wad rozwojowych, które uniemożliwiałyby funkcjonowanie poza organizmem matki.
Akt oskarżenia dotyczy także ojca zamordowanych dzieci – Dawida W. Zarzuca się mu pomocnictwo w popełnionych przez Aleksandrę J. zbrodni dzieciobójstwa. Wiedział on o ciążach swojej partnerki, ale świadomie akceptował fakt, że nie korzysta ona w tym okresie z opieki lekarskiej i że ukrywa przed społeczeństwem swój stan. Ustalono również, że Dawid W. wywierał nacisk na partnerkę, aby w ich związku nie było więcej dzieci (oskarżeni są rodzicami jednego chłopca). Wobec szczególnego uzależnienia emocjonalnego i ekonomicznego kobiety od Dawida W. uznano, że jego oczekiwania wpływały na jej decyzje o zabójstwach własnych dzieci.
Oskarżeni aktualnie przebywają w areszcie śledczym, w którym oczekują na rozpoczęcie procesu. Grozi im kara pozbawienia wolności od lat 8 do 25 albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. W przypadku zarzutu pomocnictwa sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. EW

Wstecz Zabytkowa remiza została uratowana
Dalej Dyrektorka, przedsiębiorcy i proboszcz