Spacerownik po atrakcjach


Jest już dostępny „Spacerownik” („Spazierbuch”) po powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim. To podsumowanie projektu „Opolskie bez tajemnic – cykl spotkań, konkursów i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu”.

Był on realizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
Autorem „Spacerownika” jest Krzysztof Adamski, przewodnik turystyczny, właściciel firmy „Opolska Przygoda”, pasjonat historii lokalnej oraz krajoznawstwa, co sprawia, że to publikacja najwyższej jakości, a do zawartych tam informacji możemy mieć stuprocentowe zaufanie.
Przewodnik został podzielony na kilka kategorii tematycznych: zamki/pałace (przedstawiono 20 obiektów), kościoły (20), ratusze (5), militaria (5), przyroda (20).
Poza tym w publikacji przed- stawiono najważniejsze atrakcje na aktywny wypoczynek w tym regionie, takie jak zbiorniki bądź zalewy, jeździectwo, trasy rowerowe, trasy spływów kajakowych, łowiectwo i wędkarstwo. Opisano w nim ponadto, wraz z danymi, muzea lub izby regionalne oraz wskazano restauracje i hotele występujące w tym subregionie.
Celem publikacji jest promocja atrakcji powiatów kluczborskiego, oleskiego i namysłowskiego, któ- re nie są dostatecznie znane, a są warte poznania.

 • W mojej ocenie do największych atrakcji turystycznych północnej części Opolszczyzny należą drewniany kościół św. Anny w Oleśnie – jedyny zabytek posiadający tytuł Pomnik Historii w tym regionie, drewniane kościółki, takie jak na przykład Michalice czy Bąków oraz byczyńska starówka – mówi Krzysztof Adamski. – Zaś z punktu widzenia przyrodniczego na uwagę zasługują: największe w Europie skupisko lęgowe słowika szarego w parku w Proślicach, zwane,,Doliną słowików”, czy też najdłuższa w Europie i trzecia na świecie Aleja Kasztanowcowa w Komorznie o długości około sześciu kilometrów.
  Kluczborczanin nie tylko jest autorem „Spacerownika”, ale także jako przewodnik turystyczny prowadził większość wycieczek organizowanych w ramach projektu, w których mieszkańcy poszczególnych powiatów odkrywali zabytki i atrakcje turystyczne „sąsiadów”.
  • Przyznam, że podczas większości tych wycieczek uczestnicy byli zaskoczeni, że blisko nich znajdują się takie atrakcje turystyczne i tak ciekawe zabytki – dodaje przewodnik.
   Publikacja została wydana w wersji dwujęzycznej (polskiej oraz niemieckiej) w nakładzie 1000 egzemplarzy, w bardzo wygodnym formacie – idealnym do plecaka, na papierze, któremu niestraszny deszcz, wiatr czy zagniecenia. Jej walorem są także liczne zdjęcia.
   „Spacerownik” dostępny jest bezpłatnie w punktach informacji turystycznej. MZ

Wstecz Piłują od dwudziestu lat
Dalej Przy hospicjum praca wre