Portrety Caroli od więźniów


Królowa Carola doczekała się nowych portretów. Wykonali je osadzeni z Zakładu Karnego w Sierakowie.

Carola Wettin von Sachsen to niezwykle ważna postać w historii Dobrodzienia. W 1898 roku właśnie z inicjatywy saksońskiej królowej wybudowano w Dobrodzieniu szpital – dzisiejszy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Królowej Karoli.

Królowa jest też fundatorką szkoły w Rędzinie, znana była z wielkiego serca do ludzi – mówi Agnieszka Hurnik, dyrektorka Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, która w stroju monarchini oprowadza zwiedzających po miejscowym muzeum.

Przez to te odwiedziny stają się atrakcyjniejsze, zwłaszcza dla najmłodszych – dodaje dyrektorka. – To też sposób na to, by nie zapomnieć tej postaci. A tym, którzy jej nie znają, ją przypomnieć.
Do tej pory portret królowej Caroli można było podziwiać jedynie w ZOL-u. Od niedawna dwa kolejne znajdują się w Muzeum Regionalnym. To prezent od osadzonych z Zakładu Karnego w Sierakowie (woj. śląskie).

Z zakładem karnym współpracujemy od kilku lat i to przy okazji różnych akcji – tłumaczy Agnieszka Hurnik. – Osadzeni pomagali nam między innymi w szyciu jaśków, które później przekazaliśmy do ZOL-u. Właśnie tam zwróciliśmy uwagę na portret królowej. Uznaliśmy, że dobrze by było, gdyby jej wizerunek był także obecny w muzeum.
Namalowania portretów podjęli się właśnie osadzeni. Z niewielkich czarno-białych pocztówek odwzorowali historyczną postać.

Dostaliśmy dwa portrety, są przepiękne, serdecznie za nie dziękujemy – dodaje dyrektorka.
Jak tłumaczy porucznik Piotr Patrzykowski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim, to forma resocjalizacji.

Osoby skazane mają różne talenty – mówi porucznik. – W trakcie odbywania przez nich kary, próbujemy je odnaleźć. Pokazać im, że warto w życiu te najlepsze cechy wykorzystywać.
To nie była pierwsza wspólna akcja zakładu karnego z dobrodzieńskim domem kultury i muzeum. Więźniowie pomagają w organizacji imprez sportowych, a w ramach ogólnopolskiej akcji Żonkil odnowili bramę wejściową na cmentarz żydowski i uporządkowali tamtejszą zieleń.
MK

Wstecz Przy hospicjum praca wre
Dalej Budowane są dwie obwodnice