Rowerem do pracy


Oras, Nestro, Bradas – pracownicy tych trzech firm wzięli udział w akcji „Przypomnij rowerowi, gdzie pracujesz i przyjedź do pracy na dwóch kółkach”.

W akcji udział wzięło prawie 150 osób, które razem pokonały ponad 3 tysiące kilometrów.  Tegoroczna przeprowadzona została pod hasłem  „Bezpieczny rower to sprawny rower” i kierowała szczególną uwagę w stronę bezpiecznego poruszania się rowerzystów na trasach.

– W tym roku ekologiczna akcja rowerowa nabrała rozmachu i to cieszy – mówi Ewa Rymarczyk z Orasu, który zapoczątkował tę inicjatywę w Oleśnie.

Oras wziął w niej udział po raz piąty. Tym razem 73 osoby przejechały łącznie 1107 km.

– Na każdego, kto dotarł do pracy na dwóch kółkach, na portierni czekała energetyczna zdrowa przekąska – kontynuuje Ewa Rymarczyk. – Dodatkowo spośród wszystkich uczestników akcji wylosowanych zostanie czworo szczęśliwców, którzy otrzymają pompki do roweru oraz bony na jego przegląd serwisowy. Zaś pięć osób, które pokonały najdłuższe dystanse, obdarowanych zostanie rowerowymi zestawami oświetleniowymi LED.

Jednak najważniejszy – jak podkreśla Ewa Rymarczyk – jest fakt, że dzięki wspólnie przejechanym kilometrom udało się ograniczyć ilość dwutlenku węgla, który nie zostanie wyemitowany do atmosfery. Kolejnymi pozytywami są spalone kalorie i zaoszczędzone pieniądze.

– Tradycyjnie przyłączymy się już po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej ARKA i zarejestrujemy nasz rowerowy kilometraż na stronie www.rowerpomaga.pl, gdzie każde dwadzieścia tysięcy przejechanych kilometrów rowerem zamieniane jest na rower dla podopiecznych domów dziecka – dodaje pani Ewa.

Jeszcze więcej kilometrów na dwóch kółkach „wykręcili” pracownicy firmy Nestro ze Starego Olesna, którzy w akcji udział wzięli po raz trzeci.

– Padł rekord – cieszy się Radosław Gliński, dyrektor Nestro. – Pięćdziesięciu jeden pracowników pokonało tysiąc dziewięćset sześćdziesiąt dziewięć kilometrów.

Nestro swoje kilometry zamienia na złotówki i w ten sposób pomaga Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.

– Jazda na rowerze nie jest u nas przypadkowa, ponieważ nasza drużyna Nestro Sport Team jest aktualnym wicemistrzem I Oleskiego Maratonu Szosowego „Szlakiem Czerwonych Róż” na dystansie 57 kilometrów – podkreśla Radosław Gliński. – Od lat nasi pracownicy biorą też udział w maratonie „Dobrodzieńska Seta”.  

Tradycyjnie po pracy wszyscy rowerzyści z Nestro spędzili czas przy wspólnym grillu, świętując sukces przejechanych kilometrów i planując udział w kolejnych wydarzeniach sportowych z udziałem Nestro Sport Team.

Nowicjuszem w akcji jest firma Bradas. Dwadzieścia trzy osoby „wykręciły” ponad 200 km.

– W porównaniu z Orasem i Nestro, to może nie jest imponujący wynik, ale za rok na pewno się poprawimy – mówi Piotr Hęcinski. – Z akcją trafiliśmy w środek okresu urlopowego, dlatego nie wszyscy mieli możliwość wzięcia w niej udziału.

Chęci pracownikom Bardasa na pewno odmówić nie można. Zwłaszcza informatykowi, który jechał do Olesna z Wichrowa, w połowie drogi popsuł się rower i musiał „łapać” stopa, by dostać się do pracy.

– Mamy nadzieję, że ta ekologiczna inicjatywa na stale zapisze się w kalendarzu wielu oleskich firm i wspólnie, w coraz szerszym gronie, będziemy wprawiać koła w ruch dla wspólnego środowiska – podsumowują nasi rozmówcy.

MK

Wstecz W orkiestrze jak w rodzinie
Dalej Piłują od dwudziestu lat