Opowiadane dziedzictwo


Opowiadane dziedzictwo

Wydana zostanie książka z legendami o Ziemi Oleskiej i ilustracjami do nich. To główne założenie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Opowiadamy.


Stowarzyszenie Opowiadamy istnieje od marca tego roku. Jego prezesem jest Mateusz Pawełczyk, mieszkaniec podoleskiego Świercza.

– Właśnie rozpoczęliśmy realizację projektu „Opowiadane dziedzictwo” – mówi Mateusz Pawełczyk, jego pomysłodawca. – Oczywiście nim napisałem wniosek o dotację, był on konsultowany z członkami stowarzyszenia oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Kilka organizacji pozarządowych zadeklarowało wsparcie merytoryczne. Pani sołtys Barbara Nowak zapewniła, że udostępni nam miejsce na wydarzenie i promocję. Lokalne koło DFK, że wypożyczy projektor do emisji filmów.

Wniosek przeszedł konkursowe sito i zajął pierwsze miejsce. Z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”, otrzymał grant w wysokości 6 tys. zł.

– Pierwszy „Wieczór opowieści” już za nami – mówi Mateusz Pawełczyk. – Mówiliśmy o duchu pana von Studnitza, właściciela Świercza i jego psach. Także o utopkach, śląskich mitologicznych stworach zamieszkujących rzeki i jeziora.

Następnie odbyła się projekcja filmu, osadzonego w śląskich realiach.

– Komedia „Byzuch”, bo taki tytuł nosi, opowiada o wizycie gości z Niemiec – mówi Mateusz Pawełczyk.

Było także wspólne ognisko.

– Integrowaliśmy się, a przy okazji promowaliśmy ekologię – mówi prezes. – Mieliśmy duże trzy- i pięciolitrowe baniaki napojów i jeden kubek, by nie produkować śmieci małymi plastikowymi butelkami.

Już w najbliższą niedzielę 14 lipca o godz. 18:00 uczestnicy projektu wyruszą rowerami w „legendarną” podróż.

– Będziemy poznawać kolejne legendy w miejscach, gdzie toczy się ich akcja – zapowiada Mateusz Pawełczyk. – To będzie doskonała lekcja historii i mitów w plenerze. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać nasze lokalne dziedzictwo. Trasa nie będzie długa.

Kolejnym etapem projektu będzie Dzień Ilustratorów (17 sierpnia), w trakcie którego powstaną ilustracje do książki z legendami.

– Wcześniej, bo drugiego sierpnia, na warsztatach spotkamy się z profesjonalistą w dziedzinie digital painting – dodaje Mateusz Pawełczyk.

Stowarzyszenie Opowiadamy zwraca się z prośbą o dzielenie się lokalnymi legendami i opowieściami z gminy Olesno i okolic.

– Mogą to być zarówno opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach, dawnych czasach, zabobonach, jak i współczesne legendy miejskie o autostopowiczach z siekierami lub o UFO – mówi prezes. – To wszystko posłuży nam jako materiał do publikacji książki z legendami i ilustracjami do nich. W ten sposób ocalimy te opowieści i przekażemy je potomnym.

Projekt ma także zintegrować pokolenia i osoby z różnych sołectw. 

– Promujemy nowe sposoby spędzania wolnego czasu, dbania o otoczenie, ale również o środowisko naturalne – mówi Mateusz Pawełczyk. – Podczas rajdu poznamy nasze piękne lasy, a wybrani uczestnicy otrzymają ekologiczne butelki na napoje i wodę, na przykład tę z Siedmiu Źródeł.

Drugim torem, ale również przy udziale lokalnej społeczności i innych stowarzyszeń, toczy się produkcja niezależnego krótkometrażowego filmu historycznego na temat tzw. Powstania Oleskiego, które miało miejsce 100 lat temu.

– Mamy nadzieję ukazać w nim specyfikę regionu, ale też nieoczywistości wynikające z tego wydarzenia – mówi prezes. –  Wciąż szukamy chętnych do spróbowania swoich sił aktorskich. Także osób, które wypożyczyłyby historyczne rekwizyty.

Całość projektu zakończy się w październiku. Wtedy to nastąpi premiera filmu oraz książki. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w projekcie bądź podzielić się legendami i opowieściami, mogą kontaktować się e-mailowo ze stowarzyszeniem bądź przez Facebook-stowarzyszenieopowiadamy@gmail.com, www.facebook.com/stowarzyszenieopowiadamy.

MK

Wstecz Burmistrz bez absolutorium
Dalej Od Cassino po D-Day