Seniorska reaktywacja pod siatką


Po wielu latach przerwy w wojewódzkich rozgrywkach siatkówki mężczyzn w zmaganiach seniorów wystąpi drużyna z tego miasta.

Do prowadzonej przez Opolski Związek Piłki Siatkowej wojewódzkiej III ligi seniorów zespół postanowił zgłosić Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

 • Od kilu lat z dobrymi efektami pracujemy z młodzieżą – mówi Jarosław Knaga, zastępca dyrektora M-GOKiS-u. – W tym czasie wyszkoliło się u nas kilku chłopaków, którzy mogli grać na wyższym poziomie. Jednak nie tylu, aby myśleć o stworzeniu drużyny seniorów.
  Filip Pęcherczyk i Wiktor Kubacki zdobyli mistrzostwo województwa opolskiego juniorów w barwach AZS-u PWSZ Nysa, natomiast Jakub Kuliberda – mistrzostwo Polski młodzików z Jastrzębskim Węglem. Z kolei Jakub Bartosiak i Radek Jachymski z powodzeniem grali w juniorskiej drużynie Młodej Zaksy Kędzierzyn.
 • Teraz już jesteśmy gotowi, by utworzyć zespół seniorów – zauważa Jarosław Knaga. – Niedawno nasi juniorzy zdobyli brązowy medal mistrzostw województwa i zagrali w ćwierćfinałach mistrzostw Polski.
  To właśnie na niektórych z nich oparta będzie III-ligowa drużyna seniorów.
 • Oczywiście zostanie ona wzmocniona doświadczonymi zawodnikami – zauważa dyrektor Knaga. – Niektórzy z nich mają za sobą grę w ligowych zespołach Mickiewicza Kluczbork, Piasta Gorzów Śląski oraz Młodej Zaksy Kędzierzyn. Jesteśmy już po spotkaniu organizacyjnym i pierwszych zajęciach w hali.
  W tych ostatnich uczestniczyło aż 22 siatkarzy!
 • To budujące – stwierdza inicjator utworzenia zespołu. – Dopóki jednak zawodnicy nie podpiszą deklaracji gry, nie chcemy upubliczniać ich nazwisk.
  Trenerem siatkarskiej ekipy, która będzie miała status amatorski, został Bogdan Pawlak. Szkoleniowiec ten z Piastem Pimat Gorzów Śląski dwukrotnie zdobył mistrzostwo opolskiej III ligi i walczył w barażach o awans do II ligi.
 • Ze swojej strony zapewniamy zawodnikom wszystko, co jest niezbędne do udziału w rozgrywkach – tłumaczy Jarosław Knaga. – Obiekt, trenera oraz sprzęt.
  Liga wystartuje w październiku, ale w ocenie zastępcy dyrektora M-GOKiS-u drużyna jest już organizacyjnie gotowa do rozgrywek.
 • Potrzebowaliśmy konkretnej kwoty, by zrealizować nasz projekt i w krótkim czasie udało się nam ją zebrać od sponsorów – wyjaśnia Jarosław Knaga. – Ich odzew bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  Jakie ambicje ma ligowy debiutant?
 • Trudno mówić o ambicjach, gdy się startuje z nowym zespołem – odpowiada dyrektor Knaga. – Zawodnicy sami wyznaczą sobie cel na pierwszy sezon. Gra się i trenuje po to, aby zwyciężać. Wierzę, że wraz z trenerem zbudujemy w Praszce fajny zespół.
  Do tej pory w M-GOKiS-ie działało sześć grup młodzieżowych, w których siatkówkę – pod okiem Bogdana Pawlaka, Rafała Domagały, Barbary Morawiak oraz Renaty Mieszkalskiej – uprawiało 120 dziewcząt i chłopców.
  W Praszce drużyna seniorów to nie całkowita nowość. Taka sekcja istniała w Motorze.
 • Od połowy lat siedemdziesiątych do osiemdziesiątego drugiego lub trzeciego roku – wspomina Zbigniew Olszański, wieloletni działacz klubu. – Drużyna grała w trzeciej lidze i przez długi czas w czołówce tabeli. W większości tworzyli ją absolwenci uczelni z Częstochowy, którzy przyszli do pracy w Polmo, ale było też kilku zawodników z Praszki.
  AS
Wstecz Oleski van Gogh
Dalej Kolejne medale do kolekcji