Oleski van Gogh


Tak zwykło się mówić o Halinie Mielczarek, która po raz trzynasty w swoim rodzinnym mieście i po raz szósty w muzeum prezentuje swoje prace.

 • Obrazy Halinki są jak wykwintne pralinki smakowitej bombonierki, którymi zajadają się wielbiciele jej talentu i kochający sztukę – recenzuje Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego. – Różnorodne w smaku, pełne spokoju, afirmacji życia, kontemplacji światła. Pastelowy lukier subtelnej kolorystyki jej obrazów uwypukla piękno jej artystycznej wrażliwości.
  „Obraz moim życiem – życie moim obrazem” to tytuł wystawy, ale to także motto życiowe Haliny Mielczarek.
 • Wystawę swoich prac przygotowywałam przez wiele miesięcy – przyznaje artystka. – Namalowałam wiele nowych obrazów i odważyłam się pokazać również moje grafiki, linoryty i rysunki piórkiem.
  W muzeum podziwiać można ponad 180 obrazów oleśnianki.
 • Artystka lubi małe formy, takie caceńka-cudeńka – mówi Ewa Cichoń. – Malownicze łąki mieniące się naręczami kaczeńców, maków, chabrów, irysów, lśniące w słońcu nenufary, letnią paletę zieleni i nostalgię jesiennych rudozłotych krajobrazów, niemal zasypiające nad polnymi dróżkami drzewa. Ukochane anioły eteryczne, delikatne, zamyślone, figlarne. Motywy sakralne – zatroskane Madonny, sceny pasyjne. Martwe natury, pierroty.
  Obrazy olejne mają interesującą fakturę. Farba położona jest na nich dość grubą warstwą, jest chropowata, nieco „odstaje”.
 • Obrazy z bliska wyglądają nieco inaczej, niż z daleka – zaznacza dyrektorka. – Intrygują, wręcz proszą, by się im przypatrzeć.
  W Oleśnie o Halinie Mielczarek mówi się „oleski van Gogh”. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę i ceramikę. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.
 • Jako pracownik terapeutyczny Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz instruktorka plastyki w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie rozbudzała pasje artystyczne wśród dzieci i młodzieży i ma całe zastępy wychowanków – zaznacza Ewa Cichoń.
  Halina Mielczarek prezentowała swoje prace m.in. na wystawach w oleskim MDK-u i muzeum, w częstochowskiej Galerii Sztuki „Bimetal”, w Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. W jej dorobku ważny jest udział w wystawie zbiorowej „Absolwenci dzisiaj” w częstochowskim BWA.
  Związana jest z Klubem Plastyków Nieprofesjonalnych, działającym przy oleskim MDK-u. Jej linoryty ilustrowały książki: „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku” oraz „Sanktuarium św. Anny w Olesnie”.
 • Zaprojektowała logo oleskiego muzeum, które zostało zaprezentowane podczas obchodów jubileuszu 50-lecia placówki w 2010 roku – dopowiada dyrektorka.
  Wystawę prac Haliny Mielczarek podziwiać można do 16 sierpnia. MK
Wstecz Bajkowa wioska pełna gwiazd
Dalej Seniorska reaktywacja pod siatką