Z muzyką i tańcem


Od piątku 21 czerwca do niedzieli 23 czerwca w mieście odbywały się imprezy w ramach Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. W tym roku program był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.

Rozpoczęło się muzycznie – od koncertu Szymona Chodynieckiego, piosenkarza młodego pokolenia mającego już na koncie występy podczas festiwali w Opolu i Sopocie. Później wystartowała Praszkowska Noc Klubowa, w której muzę puszczało aż sześcioro didżejów, bo wśród nich była również kobieta.

W sobotę sprzed Muzeum w Praszce wyruszył korowód świętojański, który przeszedł na plac nad Wyderką, gdzie odbywały się wszystkie imprezy. Wianki niosły uczennice Szkoły Podstawowej nr 3: Patrycja Zimnowoda, Aleksandra Klich, Oliwia Sekienda, Amelia Brodna, Hanna Stochniałek, Amelia Łęgosz, Julianna Rasztar, Martyna Kamińska, Wiktoria Olewińska i Paulina Jabłońska. Oficjalnego otwarcia święta miasta dokonał Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

Na konkurs na najładniejszy wianek wpłynęło 21 prac – zbiorowych i indywidualnych. Oceniała je komisja: Grażyna Sołtysiak (przewodnicząca), Eleonora Gędek, Barbara Adamska, Zbigniew Szczerbik i Zofia Janyszek.

– Wszystkie wianki były wspaniałe – mówiła Grażyna Sołtysiak. – Od wielu lat jestem w komisji i myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Zaskoczyło i to pozytywnie. Widać finezję w kompozycji, doborze kwiatów i kolorów. Dziękuję uczestnikom za kultywowanie tradycji.

Autorzy trzech najlepszych prac w każdej z czterech kategorii zostali nagrodzeni przez burmistrza Tkaczyńskiego i Danutę Janikowską, jego zastępczynię.

Oto laureaci: przedszkola: 1. Publiczne Przedszkole nr 1 Praszka (“Misie”), 2. PP nr 1 Praszka (“Krasnale”), 3. PP nr 2 Praszka; szkoły: 1. SP nr 4 Praszka, 2. SP nr 2 Praszka, 3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strojcu; organizacja, instytucja i firmy: 1. Świetlica wiejska Przedmość, 2. Świetlica wiejska Szyszków, 3. Środowiskowy Dom Samopomocy Gana; osoby prywatne: 1. Ewelina Nowak, 2. Maja Król (obie Strojec), 3. Wiktoria Sulka (Praszka).

– Kiedy córka powiedziała, że się zgłosiła w szkole do tego konkursu, to na początku się przeraziłam – powiedziała mama laureatki. – Ale dzięki podpowiedziom sąsiadki efekt wyszedł fajny. To wianek na podkładzie z kory drzewa.

Później publika wysłuchała laureatów Mini Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Zaśpiewali: Cecylia Pietruczek, Lena Kiński, Lena Bandura, Dominika Pac, Maria Marel oraz Jakub Wojcik.

– Dla niektórych był to debiut na dużej scenie – zauważyła Barbara Adamska, instruktorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce.

Następnie można było nacieszyć oko popisami tanecznymi, w których zaprezentowali się uczestnicy zajęć z rytmiki, a także dziewczęta i chłopcy z zespołu Fan I I Fan II, Świetliki ze świetlicy wiejskiej w Przedmościu oraz Power Sqad z Praszki: Amelia Gil, Paulina Włoch, Oliwia Sekienda, Wiktoria Olewińska i Maria Kamińska, a w dalszej części sobotniego programu pokazała się grupa breakdance pod kierunkiem Damiana Knopa.

Ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów Praszkowskiego Konkursu Piosenki “Sukces”. Jury w składzie: Arkadiusz Spodymek (przewodniczący), Julita Krykwińska i Piotr Jaroń wysłuchała 31 utworów w wykonaniu solistów i zespołów z: Częstochowy, Olesna, Wielunia, Kluczborka, Praszki, Strojca, Kowali, Gorzowa Śląskiego, Przedmościa i Wierzbia.

– Wszystkie wykonania stały na wysokim poziomie i jury nie miało łatwego zadania – przyznała Barbara Adamska.

Wśród solistów z klas I-III trzy pierwsze miejsca zajęły: Zuzanna Dyrda (SP 2 Praszka), Amelia Blaszczok (SP Gorzów Śląski) i Jagoda Rozmarynowska. W kategorii klas IV-VI wygrał Jakub Czernek (Fabryka Rozwoju Muzyki Gorzów Śl.) przed Pauliną Trawińską (SP Kowale) i Kingą Pietruchą (MDK Kluczbork).

Julia Wilk (SP Gorzów Śl.) zwyciężyła w kategorii klas VII-VIII i gimnazjalnych, a za nią uplasowali się: 2. Piotr Łuczak (Wieluń), 3, Hanna Stochniałek (SP r Praszka, gimnazjum) i Milena Łęgosz (Wieluń). W grupie szkół ponadgimnazjalnych laury zebrały: 1. Paulina Grzebielec (M-GOKiS Praszka), 2. Martyna Szymczak (Częstochowa).

Najlepsze zespoły to: Fabrykanci (Gorzów Śl.), Emerge (SP 3 Praszka) i Grand (SP 3 Praszka, gimnazjum) w grupie zespołów 5-10 osób oraz: Trójeczka (SP 3 Praszka), Czwóreczki (SP 4 Praszka) i Dwójeczki (SP 2 Praszka) wśród grup powyżej 10 osób.

Po wręczeniu pucharów odbył się koncert laureatów.

Jakub Czernek zaśpiewał “Życia mała garść” z repertuaru Piotra Cugowskiego.

– Lubie piosenki, w których mogę wyrazić emocje – mówił po występie uczeń SP nr 3 w Praszce. – Chciałbym swoje życie związać ze sceną.

Z kolei Julia Wilk zaprezentowała utwór “Szyba” Edyty Górniak.

– Wybrałam tę piosenkę, bo stawiam sobie poprzeczkę wysoko – powiedziała po występie Julia.

Daria Plewa-Sneka komplementowała swoich podopiecznych.

– Żeby zaistnieć na scenie nie wystarczy dobrze śpiewać i mieć ładny głos – tłumaczyła. – Trzeba jeszcze mieć to “coś”. Oni oboje to mają. To wokalne perełki.

Wieczorem wianki zostały puszczone z nurtem rzeki, a znakomity 1,5-godzinny koncert dał zespół Turnioki (góralski folk-rock). Było też widowisko “Noc świętojańska” oraz zabawa taneczna.

W niedzielę publiczność śmieszył kabaret 4 Fala z Kielc, piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego – w koncercie “Zacznij od Bacha” – zaprezentował zespół Tribute Band z Krakowa z wokalistą Karolem Bergerem, którego głos do złudzenia przypominał brzmienia zmarłej w 2018 roku gwiazdy polskiej sceny. Żeńska grupa Need For Strings z Mysłowic żywiołowo wykonała – na skrzypcach i wiolonczeli – utwory będące połączeniem muzyki klasycznej z rockową.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół Myslovitz.

Przez wszystkie dni powodzeniem cieszyły się stoiska gastronomiczne Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” z Praszki oraz czeski lunapark.

Gościem Dni Praszki była 7-osobowa delegacja Mutterstadt, partnerskiego miasta z Niemiec. Przewodniczył jej wiceburmistrz Klaus Lenz.

Andrzej Szatan

Wstecz Gwiazdy, koncerty i dużo więcej
Dalej Orkiestra kilku pokoleń