Gwiazdy, koncerty i dużo więcej


Enej, Tede, Doda&Virgin, a także Denzel – to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Ale nie tylko koncerty znalazły się w programie święta miasta. Było też sporo imprez towarzyszących.

Dni Kluczborka tradycyjnie odbywają się w pierwszy weekend wakacji. Nie inaczej było w tym roku. Świętowanie mało miejsce w piątek i sobotę (21 i 22 czerwca). Na dawnym stadionie KKS-u wystąpiły gwiazdy, ale także być może te przyszłe z Kluczborskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. W piątek kluczborczan i gości bawili: zespół Enej, który – często przy wtórze publiczności – zaśpiewał swoje największe przeboje takie jak „Radio Hello”, „Tak smakuje życie” czy „Kamień z napisem love” oraz raper Tede. Natomiast w sobotę scenę opanowali Doda&Virgin i Denzel, znany m.in. z utworu „Pump it up”, który oczywiście zaśpiewał też w Kluczborku. Sporym wydarzeniem był także występ zespołu Vibes and Power, który reaktywował się i zagrał po ponad 20 latach.

– Tegoroczne Dni Kluczborka cieszyły się dużo większą frekwencją niż ubiegłoroczne – mówi Grzegorz Błażewski, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego. – W piątek sprzedaliśmy 5460 biletów normalnych i 245 ulgowych, a w sobotę odpowiedni 5722 i 294. Do tego trzeba doliczyć około 1000 wejściówek dla sponsorów, uczniów, artystów z MDK i KDK. To daje w sumie prawie trzynaście tysięcy osób.

Ale liczba uczestników jest na pewno dużo wyższa, a to za sprawą imprez, które towarzyszyły świętu miasta.

Jedną z najbardziej widowiskowych był IX Opolski Jarmark Folkloru, który odbył się w sobotę na kluczborskim rynku, aby umożliwić mieszkańcom województwa bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym obszarów wiejskich Opolszczyzny.

Opolski Jarmark Folkloru jest imprezą cykliczną organizowaną nieprzerwanie od 2010 roku przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”. Celem wydarzenia jest promocja lokalnych twórców, rękodzielników, tradycji i zwyczajów.

Odwiedzający tegoroczny jarmark mogli skorzystać z licznych bezpłatnych warsztatów, a także obejrzeć sceniczne prezentacje w wykonaniu: Zespołu Pieśni i Tańca „Modrzewiacy” z Wołczyńskiego Ośrodka Kultury, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chocianowic, grupy Wokalni Pasjonaci z Kluczborka, przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oleśnie w ramach projektu „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Ponadto o specyfice strojów ludowych opowiedziała Ewa Kruszyna, a wystawcy i rękodzielnicy, którzy prowadzili warsztaty, mogli opowiedzieć o swojej pasji.

Odwiedzający jarmark mogli spróbować swoich sił w: malowaniu na jedwabiu, robieniu łapaczy snów, kwiatów z bibuły, wykonywaniu ozdób i biżuterii z filcu na mokro, toczeniu garncarskim kołem, a także wikliniarstwie. Ponadto nie zabrakło regionalnych smaków – kozich serów z Chudoby, które są już lokalną marką i ustawiała się po nie spora kolejka czy pyszności z Lawendowego Zakątka, który znajduje się w Biadaczu-Kamienisku.

Warsztaty rękodzielnicze odbyły się w ramach projektu współpracy „Dobre bo Lokalne”. Miało także miejsce otwarcie skwerku różanego w ramach projektu „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Kolejna edycja Jarmarku, która odbędzie się w 2020 roku będzie już X jubileuszową imprezą.

Opolski Jarmark Folkloru był zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, gminy Kluczbork i powiatu kluczborskiego.

Oprócz tego w ramach dni miasta odbyły się m.in.: VIII Międzynarodowy Turniej Piłkarski im. Norberta Wolfa, VII Turniej Brydża Sportowego i IV Turniej Szachowy z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

MZ

Brak wiadomości
Dalej Z muzyką i tańcem